Zamknij

Rząd przyjął projekt ustawy z 17 proc. podatkiem PIT

16.07.2019 13:20
Rząd przyjął projekt ustawy z 17 proc. podatkiem PIT
fot. Maciej Matlak/Shutterstock (ilustracyjne)

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy zakładający obniżkę PIT z 18 do 17 procent – poinformował PAP rzecznik rządu, Piotr Mueller. Niewielką na pierwszy rzut oka zmianę odczuje budżet państwa i samorządów dużych miast. Z tytułu obniżki do kasy państwa i samorządów nie trafi ok. 9,7 miliarda złotych rocznie.

PIT coraz bliżej obniżenia, tym razem dla wszystkich pracujących Polaków. Po uchwaleniu przez Sejm ustawy wprowadzającej tzw. zerowy PIT dla młodych Polaków (do 26. roku życia, pracujący na etatach lub umowach zlecenia) rząd zaakceptował kolejną zmianę w tym podatku. Tym razem obejmie ok. 24 miliony pracujących Polaków

Od 1 października 2019 PIT zmniejszony z 18% do 17% oraz większe koszty uzyskania przychodów – kolejny element realnego obniżenia podatków. To co najmniej kilkaset złotych rocznie więcej w portfelach Polaków.

Piotr Mueller, rzecznik rządu, na Twitterze

Projekt ustawy zakłada też ponaddwukrotny wzrost kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że obniżka PIT przełoży się na mniejsze wpływy w sektorze finansów publicznych o 9,687 miliarda zł rocznie. Budżet centralny zmniejszy się o 4,825 mld zł, a samorządów terytorialnych (razem) o 4,812 mld zł. O 50 mln zł mniej trafi na poczet NFZ.

Zaakceptowany przez rząd projekt ustawy musi teraz uzyskać poparcie większości posłów, następnie pozytywną opinię senatorów, a na końcu podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Rządzący liczą, że obniżony PIT zacznie obowiązywać dla dochodów uzyskiwanych od stycznia 2020 roku. 

RadioZET.pl/PAP