Rzecznik Sądu Najwyższego o wyroku TSUE: Powrót do państwa prawa

24.06.2019 17:38
Rzecznik Sądu Najwyższego o wyroku TSUE: Powrót do państwa prawa
fot. JOLANTA ZUCHNIEWICZ/FOTONOVA

Polska naruszyła unijne prawo obniżając wiek emerytalny sędziów Sądu Najwyższego - uznał dziś Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Rzecznik SN nie ma wątpliwości, że ten wyrok to powrót do zasad „państwa prawa”.

TSUE uznał, że zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym, forsowane przez PiS (ostatecznie wrócono do starych zapisów) były niezgodne z prawem. Zdaniem trybunału naruszały bowiem zasadę nieusuwalności i niezawisłości sędziów.

Rzeczpospolita  uchybiła zobowiązaniom które na niej ciąża na mocy art. 19 o Unii Europejskiej

sędzia Marek Sajan, dla Radia ZET

Rzecznik Sądu Najwyższego powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że werdykt Trybunału jest potwierdzeniem zastrzeżeń, które już wcześniej zgłaszali sędziowie, eksperci i prawnicy.

Te zastrzeżenia były trafne. Ta ustawa naruszała zasadę nieusuwalność sędziów, zasadę niezawisłości sędziowskiej poprzez m.in. przyznanie prezydentowi uprawnień do możliwości przedłużania niektórym sędziom możliwości orzekania, a nie przedłużania innym bez żadnych kryteriów i kontroli

Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego, dla PAP

Jak dodał orzeczenie TSUE oznacza powrót „w pewnym zakresie do zasad państwa prawa".

Zobacz także

- Jest to ustanowenie pewnych zasad i standardów dla całej UE" - dodał rzecznik SN.

Trybunał stwierdził następnie, że konieczna wolność sędziów od wszelkiego rodzaju ingerencji lub nacisków z zewnątrz wymaga określonych gwarancji, takich jak nieusuwalność, chroniących osoby, którym powierzono zadanie sądzenia

komunikat prasowy TSUE

RadioZET.pl/PAP/ Curia.europa.eu