Zamknij

Duża zmiana w SLD? „Nie potwierdzam, nie zaprzeczam”

04.08.2019 14:14
Włodzimierz Czarzasty
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER

Liderzy Sojuszu Lewicy Demokratycznej chcą zmienić nazwę partii na Lewica - dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa. Powodem ma być obawa przed startem w najbliższych wyborach w formule koalicji, a jednocześnie niechęć partnerów SLD - Lewicy Razem i Wiosny - do startu z list Sojuszu.

Włodzimierz Czarzasty, szef SLD, odnosząc się do informacji o zmianie nazwy partii, skomentował krótko: "Nie potwierdzam, nie zaprzeczam, wszystko ogłosimy w przyszłym tygodniu".

Zgodnie z doniesieniami PAP, zmiana miałaby być formą pójścia na kompromis w ramach lewicowej koalicji, tworzonej przez SLD, Wiosnę i Lewicę Razem, bo ich liderzy mają obawy przed rejestracją porozumienia jako koalicji wyborczej, co wymagałoby przekroczenia progu 8 procent.

Alternatywą, jedyną, w ramach której nie traci się subwencji wyborczej, jest rejestracja list partyjnych i start kandydatów kilku ugrupowań z list jednej partii. SLD już od jakiegoś czasu dopuszczało rejestrację własnych list partyjnych i zaproszenie na nie kandydatów Lewicy Razem i Wiosny, ewentualnie innych drobnych ugrupowań lewicowych. Jednocześnie, jak kilkakrotnie mówiła rzeczniczka Anna Maria Żukowska, ugrupowanie absolutnie wyklucza start z list innej partii.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP