Zamknij

Gersdorf o nominacji Zaradkiewcza na p.o. I prezesa SN: nieważna, bo na chwilę

30.04.2020 16:20
Małgorzata Gersdorf
fot. PAP

Sąd Najwyższy czeka trudna, ale dobra przyszłość. Zostawiam SN w rękach sędziów tego sądu, ludzi honorowych - powiedziała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdor, która 30 kwietnia odchodzi ze stanowisko. Skomentowała też wyznaczenie Kamila Zaradkiewicza na jej tymczasowego następcę. 

W czwartek upływa sześcioletnia kadencja obecnej I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Jak przekazało biuro prasowe SN, od początku maja sędzia Gersdorf przechodzi w stan spoczynku. W czwartek rzecznik prezydenta poinformował, że Andrzej Duda powierzył wykonywanie obowiązków I Prezesa Sądu Najwyższego z dniem 1 maja sędziemu Kamilowi Zaradkiewiczowi, do czasu powołania I Prezesa Sądu Najwyższego.

Małgorzata Gersdorf odchodzi z funkcji I prezes Sądu Najwyższego

Małgorzata Gersdorf pytana w czwartek podczas konferencji prasowej o tę decyzję prezydenta powiedziała, że "jest to nieważna nominacja, bo to jest na chwilę dla przeprowadzania wyboru (I prezesa SN - PAP)". Dodała, że nie jest zaskoczona tą nominacją. Na pytanie jaka przyszłość czeka SN odpowiedziała: "trudna, ale dobra".  - Ja zostawiam Sąd Najwyższy w rękach sędziów SN, ludzi honorowych. Także w dobrych rękach - podkreśliła.

Zobacz także

Prezes Gersdorf podziękowała też wszystkim swoim współpracownikom. "Mam to szczęście, że mogłam współpracować z tyloma wspaniałymi ludźmi, którzy także reprezentowali takie poglądy, taki honor i prawość, jaką ja reprezentuję" – mówiła. Gersdorf podkreśliła przy tym istotę odpowiedzialności, która spoczywa na sędziach i dodała:

Sędziowie przysięgają na konstytucję, często na Boga i dlatego są bardzo predestynowani do tego, żeby twarzą w twarz stanąć z prawdą, bo inne zawody nie mają takich przysiąg i dlatego nie budzi to może ich trudności w innym rozumieniu świata" [...] Sędzia wie, jak ma rozumieć prawo, jak ma rozumieć konstytucję, i co powinien zrobić. I za to wszystkim sędziom bardzo dziękuję.

Czwartek jest ostatnim dniem kadencji dotychczasowej I prezes SN. Zgodnie z ustawą o SN, jeżeli kandydaci na nowego I prezesa SN nie zostali wybrani zgodnie z zasadami określonymi w ustawie, Prezydent RP "niezwłocznie powierza wykonywanie obowiązków Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wskazanemu przez siebie sędziemu Sądu Najwyższego".

Zobacz także

W ciągu tygodnia nominowany na to stanowisko sędzia Kamil Zaradkiewicz powinien zwołać Zgromadzenie Ogólne sędziów Sądu Najwyższego w celu wyłonienia kandydatów na nowego I prezesa tego sądu.

Zobacz także

Gersdorf została powołana na I prezesa SN przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 30 kwietnia 2014 r. Jest pierwszą kobietą na urzędzie I prezesa SN. W 2014 r. I prezesa SN trzeba było wybrać po tym, jak z powodu ciężkiej choroby zmarł pełniący poprzednio tę funkcję sędzia Stanisław Dąbrowski.

RadioZET.pl/PAP