Zamknij

Mazowieckie: Sąd unieważnia uchwałę anty-LGBT. "Charakter dyskryminacyjny"

15.07.2020 14:50
Klwów uchwała anty-LGBT
fot. screen Google Street View

Sąd w Radomiu uznał dziś, że uchwała rady gminy Klwów o strefie wolnej od mniejszości LGBT, jest nieważna. Odwołanie od dyskryminacyjnej deklaracji złożył do sądu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Uchwała „anty-LBGT”, którą uchwalały przed rokiem liczne samorządy w Polsce (od rad gmin, po sejmiki województw), głównie głosami radnych PiS, miały w ich założeniu bronić samorządów przed „ideologiczną ofensywą” mniejszości seksualnych. W praktyce stały się kwintesencją wykluczenia, porównywaną wręcz do praktyk nazistowskich.

W sprawach kontrowersyjnych stref anty-LGBT zaangażował się rzecznik praw obywatelskich. Dziś przed sądem odniósł spektakularne zwycięstwo.

Sąd unieważnia dyskryminacyjną uchwałę. Sukces RPO

Zobacz także

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Radomiu stwierdził dziś bowiem nieważność uchwały Rady Gminy w Klwowie z 17 czerwca 2019 w sprawie podjęcia deklaracji "Gmina Klwów wolna od ideologii „LGBT". Skargę na ów uchwałę wniósł Adam Bodnar. Sąd stwierdził, że radni gminy w Klwowie podjęli uchwałę (intencyjną) bez podstawy prawnej, przekraczając swoje uprawnienia. WSA zauważył także, że uchwała ta ma charakter dyskryminacyjny poprzez odnoszenie się do „ideologii LGBT”.

Należy zwrócić uwagę na to, że to pojęcie odnosi się do ludzi. W naszych społecznościach lokalnych żyją ludzie o różnej orientacji seksualnej, światopoglądzie, o różnym kolorze skóry i każda społeczność powinna dbać o to, by czuli się jak we własnym domu

- ocenił sąd.

I zaznaczył, że co prawda uchwała odnosi się do polskiej tradycji i jej rzekomej obrony.

Sąd: „Miarą tradycji jest tolerancja mniejszości”

Bardzo dobrze, tylko, że w polskiej tradycji jest również tradycja tolerancji, a miarą dojrzałości danego samorządu jest to, jak traktujemy swoje mniejszości, bo większość zawsze sobie jakoś poradzi, a stosunek do mniejszości jest miarą naszej oceny

- uzasadniał sąd.

Zobacz także

W dalszej części padł zarzut „przekroczenia zasad państwa prawnego”. Sędziowie uznali, że w przypadku uchwały rady z Klwowa „doszło do naruszenia praw i dyskryminacji pewnej grupy z uwagi na preferencje seksualne”. Wyrok jest nieprawomocny, gminie pozostaje odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

O gminie Klwów w powiecie przysuskim na południu Mazowsza było ostatnio głośno z powodu najwyższej frekwencji w II turze wyborów prezydenckich. Wyniosła ona aż 94,61 proc. Gmina ma otrzymać w nagrodę wóz strażacki, wygrany w ramach „Bitwy o wozy” – akcji profrekwencyjnej zorganizowanej przez MSWiA. Dodajmy, że w gminie Klwów aż 82,99 proc. głosów uzyskał Andrzej Duda. Jego rywal, Rafał Trzaskowski, zaledwie 17,01 proc.

RadioZT.pl/PAP/RPO