Zamknij

Sąd zwrócił wniosek Bielana kwestionujący przywództwo Gowina w Porozumieniu

12.03.2021 16:00
Adam Bielan
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Sąd Okręgowy w Warszawie nie przyjął wniosku europosła Adama Bielana, który stwierdził wygaszenie kadencji prezesa Porozumienia Jarosława Gowina. Sędziowie uznali, że został złożony on przez osobę "nieumocowaną do działania w imieniu partii". Sam Bielan liczy, że problemem są tylko sprawy formalne, w innym przypadku zapowiada zażalenie na decyzję sądu.

Adam Bielan domagał się natychmiastowego usunięcia Jarosława Gowina ze stanowiska szefa koalicyjnego Porozumienia. Powołał się przy tym na uchwałę Sądu Koleżeńskiego, według której Gowin nie powinien być szefem partii od blisko trzech lat. Oceniał, że p.o. szefa partii został przewodniczący Konwencji Krajowej, czyli właśnie sam Bielan. Stosowny wniosek przedłożył też przed sąd powszechny.

Sprawa trafiła do VII Wydziału Cywilnego Rodzinnego i Rejestrowego sądu okręgowego w Warszawie. Jest on odpowiedzialny za prowadzenie ewidencji partii politycznych.

Sąd zwraca wniosek Bielana o wygaszenie przywództwa Jarosława Gowina

Jak dowiedziała się PAP w Sądzie Okręgowym w Warszawie, sąd zarządził w środę 10 marca zwrot wniosku Bielana. "Wniosek został zwrócony w związku z uznaniem, że został złożony przez osobę nieumocowaną do działania w imieniu partii" - poinformowano.

Do zwrotu wniosku odniósł się sam europoseł Bielan. "Czekamy na pismo z Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie zwrotu wniosku o wygaszeniu kadencji prezesa Porozumienia Jarosława Gowina. Wniosek zostanie złożony ponownie, po uzupełnieniu braków formalnych, albo zostanie złożone zażalenie" - zapowiedział w rozmowie z PAP europoseł Adam Bielan. Wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek, stronnik Gowina w partii, skwitował wyrok sądu lakonicznym wpisem na Twitterze.

Zdaniem Bielana trzyletnia kadencja Gowina jako szefa Porozumienia upłynęła w kwietniu 2018 r. Uważa on też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia, przejął obowiązki prezesa partii. W tle wewnętrznych sporów przewijają się też tarcia między koalicjantami (Porozumieniem a PiS). Już po upublicznieniu sporu między Gowinem a Bielanem, politycy PiS z rządu przekonywali, że liderem koalicjanta pozostaje wicepremier Gowin.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/PAP

C