Zamknij

Koniec z zabieraniem rodziny i znajomych do samolotu rządowego. Jeden wyjątek

30.10.2019 14:17
Samolot rządowy
fot. Wikimedia.org, Foma

Koniec z zabieraniem rodziny czy kolegów do rządowego samolotu. Wchodzi w życie tzw. lex Kuchciński, czyli przepisy, które powstały po ujawnieniu dowodów na loty byłego Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego razem z rodziną – podaje Radio ZET, które jako pierwsze ujawniło dokumenty w tej sprawie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Od dziś rodzina czy zaproszone osoby najważniejszych osób w państwie (przy premierze, marszałkach Senatu czy Sejmu) będą mogły podróżować samolotem rządowym tylko w przypadku oficjalnej delegacji.

Zobacz także

Wszystkie nazwiska pasażerów lotów o statusie HEAD będą przechowywane w specjalnym rejestrze lotów prowadzonym przez szefa Kancelarii Premiera przez 5 lat.

Wyjątek od tych zasad będzie przysługiwał jedynie prezydentowi Polski. Będzie mógł zabierać na pokład kogo chce - każdy jego lot będzie misją oficjalną.

Zobacz także

Afera z lotami doprowadziła do dymisji marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego. Przyznał się do 23 lotów o statusie HEAD, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny. W jednym z nich leciała sama żona marszałka.

Radio ZET/BC