Saryusz-Wolski obwinia Tuska o brexit. I dodaje: ten człowiek zrobił wiele złego dla Polski

29.03.2019 15:08
Saryusz-Wolski
fot. Jacek Dominski/Reporter

– Jestem rozczarowany i wściekły. Bo ten człowiek zrobił wiele złego dla Polski – tak o Donaldzie Tusku wypowiadał się Jacek Saryusz-Wolski. Europoseł nie szczędził szefowi Rady Europejskiej cierpkich słów, obarczając go m.in. odpowiedzialnością za to, że Wielka Brytania chce opuścić Unię Europejską. 

Jacek Saryusz-Wolski był gościem programu „Wydarzenia i Opinie” w Polsat News. Niezrzeszony – choć od dłuższego czasu sympatyzujący z PiS – eurodeputowany nie szczędził słów krytyki swojemu dawnemu koledze z PO, a także niedawnemu przeciwnikowi w walce o stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

Saryusz-Wolski żałuje poparcia dla Tuska w 2014 roku

Zaczęło się od zdjęcia przedstawiającego Tuska oraz lidera Platformy Grzegorza Schetynę podczas rozmowy, którą odbyli w Brukseli. Saryusz-Wolski sugerował, że takie spotkania z przedstawicielami opozycji odbywają się regularnie i że Tusk jest de facto liderem sił opozycyjnych w Polsce. Potem było jednak jeszcze ostrzej.

Zobacz także

– To on dał sygnał do ataku na Polskę. Domaganie się sankcji, oczernianie Polski, izolowanie Polski, to wszystko, co nazywam Targowicą, to pod egidą Donalda Tuska się działo – przekonywał europoseł, który kandyduje w majowych wyborach z list Zjednoczonej Prawicy. Na uwagę prowadzącego wywiad Bogdana Rymanowskiego, że Tusk zawsze określał siebie jako patriotę, odparł: „Proszę mnie nie rozśmieszać”. 

Następnie przypomniał, że gdy były premier walczył o pierwszą kadencję, to on odgrywał główną rolę, walcząc o to miejsce dla niego. Gdy Rymanowski zapytał go, czy teraz tego żałuje, Saryusz-Wolski odpowiedział: „Tak, głęboko. Jestem rozczarowany i wściekły. Bo ten człowiek zrobił wiele złego dla Polski”.

„Brexit to wina Tuska”

Kolejne krytyczne słowa padły, gdy poruszony został wątek brexitu. Europoseł twierdzi, że Tusk nie zrobił nic (albo przynajmniej niewystarczająco dużo), aby zatrzymać proces wyjścia Wielkiej Brytania ze Wspólnoty Europejskiej. 

– Brexit był w jego rękach, a nie w rękach Junckera. Tusk oddał to walkowerem. Włączył się dopiero w finale. [...] Z Junckerem na telefonie wisi May. Tusk tylko medialnie się udziela – powiedział Saryusz-Wolski. 

Zobacz także

Gdy Rymanowski zwrócił mu uwagę, że Tusk wielokrotnie podkreślał, iż jest przeciwnikiem brexitu, ten odparł: „Mówi, natomiast nic nie zrobił. Zarówno on, jak i Juncker mają grzech na sumieniu”. Dodał przy tym, że „Brytyjczycy powinni być zatrzymani dużo wcześniej. To są krokodyle łzy przewodniczącego Tuska”. Jego zdaniem, szef RE, podobnie jak całe kierownictwo Unii, zaniechało starań, aby przekonać Brytyjczyków, że są mile widziani w UE. 

RadioZET.pl/Polsat News