Zamknij

Sawicki: Zawarto finansowy deal między Morawieckim a Ursulą von der Leyen

05.06.2022 13:58

– Jest ogromny kac w europejskich grupach politycznych w związku z tym, że Ursula von der Leyen, bo to była w dużym stopniu jej osobista decyzja, zdecydowała się być w tym tygodniu w Warszawie i ogłosić to, co ogłosiła – powiedział w programie 7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET Michał Kobosko z Polski 2050. To jego komentarz do przekazania Polsce kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy.

marek sawicki
fot. Radio ZET

– Publiczna jest informacja, że pięcioro komisarzy unijnych, w tym troje pochodzących z frakcji Renew Europ (frakcja polityczna w Parlamencie Europejskim – przyp. red.), której częścią jest Polska 2050, między innymi pani komisarz Jourová, komisarz Reynders, komisarz Vestager, oni byli przeciwni – dodał polityk Polski 2050, wymieniając polityków, którzy protestowali przeciwko przekazaniu Polsce kamieni milowych KPO, a tym samym odblokowaniu środków finansowych dla naszego kraju. 

W tym temacie głos zabrał także Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego: – Zawarto zwykły finansowy deal między premierem Morawieckim a Ursulą von der Leyen. W 2020 roku to pan premier Morawiecki dążył do federalizacji finansowej Unii Europejskiej poprzez propozycje wspólnych podatków. Między innymi był tam podatek od przepływów kapitałowych i od korporacji międzynarodowych (…) I w momencie, kiedy w Polsce cały wymiar sprawiedliwości rozłożył nie kto inny jak Zbigniew Ziobro, pan Morawiecki zorientował się, że w Polsce nie wygra ze Zbigniewem Ziobrą, ale w Unii Europejskiej może wygrać z Ursulą von der Leyen, bo jasno zapowiedział, ze będzie polskie veto w sprawie podatku od przepływów kapitałowych i od korporacji międzynarodowych – tłumaczył poseł PSL.

– To ja wytłumaczę: obóz władzy groził vetem wobec rozmaitych pomysłów Unii Europejskiej kompletnie niezwiązanych z KPO, dopóki nie dostanie pieniędzy z KPO – podsumował prowadzący program Andrzej Stankiewicz, odnosząc się do podatków, o których wspomniał poseł PSL-u.

RadioZET.pl