Schetyna o "niegodnym traktowaniu wojska" przez PiS. Wicerzecznik partii reaguje

15.08.2019 14:04
Schetyna krytykuje PiS
fot. PAP

Tegoroczne obchody 15 sierpnia odbywają się w Katowicach, bo to okręg wyborczy premiera Mateusza Morawieckiego, to niegodne traktowanie Wojska Polskiego i symboli narodowych - ocenił lider PO Grzegorz Schetyna. Na jego słowa zareagował już zastępca rzecznika PiS. 

Politycy PO, m.in. Schetyna, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i rzecznik partii Jan Grabiec złożyli w czwartek rano wieńce przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wieniec w imieniu prezydenta Warszawy złożyła wiceprezydent Renata Kaznowska.

Schetyna krytykuje PiS

Schetyna po złożeniu kwiatów podkreślił, że 15 sierpnia to bardzo ważna data w polskiej historii. - Oprócz wielkiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, zatrzymania bolszewickiej nawały i uratowania Europy przed komunizmem, bolszewizmem, to oczywiście jest dla nas święta data, dlatego, że to dzień Wojska Polskiego - powiedział lider Platformy.

Jak dodał, zobowiązaniem jego formacji jest niewykorzystywanie symboli narodowych i Wojska Polskiego do bieżącej polityki partyjnej. - Bo tak oceniamy to, co dzisiaj będzie się działo w Katowicach - powiedział Schetyna. - Dzisiaj obchody 15 sierpnia, dnia Wojska Polskiego, będą odbywać się w Katowicach, dlatego, że jest to okręg wyborczy obecnie urzędującego premiera (Mateusza Morawieckiego). To niegodne i nieprzyzwoite traktowanie Wojska Polskiego, symboli narodowych i tej daty - ocenił lider PO.

Zastępca rzecznika PiS komentuje

W nawiązaniu do tych słów Fogiel powiedział PAP, że "niegodne jest to, co mówi przewodniczący Schetyna, który widać, iż nawet przy okazji święta narodowego nie jest się w stanie wznieść się ponad swoje drobne polityczne interesiki i wyjść poza paradygmat czysto partyjnego myślenia".

Zobacz także

Zastępca rzecznika PiS ocenił, że swoją wypowiedzią Schetyna "obraża pamięć Powstań Śląskich". - Decyzja, żeby zorganizować centralne obchody święta Wojska Polskiego w Katowicach zapadła dlatego, że w tym roku przypada stulecie Powstań Śląskich - zauważył.

Jak dodał, "nie ma to nic wspólnego z tym, kto z Katowic kandyduje". - Co więcej, decyzja o miejscu zorganizowania defilady zapadła na długo przed tym zanim zapadła decyzja o kandydowaniu premiera Morawieckiego. Tego typu insynuacje są po prostu niskie – podkreślił.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Katowicach

Główne uroczystości Święta Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i innych przedstawicieli władz odbędą się w czwartek w Katowicach. Głównym punktem obchodów będzie wojskowa defilada "Wierni Polsce", która po południu przejdzie ulicami miasta. Przemarsz wojsk, organizowany co roku 15 sierpnia w Warszawie, tym razem odbędzie się w Katowicach, dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego.

RadioZET.pl/PAP