Zamknij

Schetyna wygrywa z Tuskiem. Polacy wskazali lidera opozycji

02.07.2019 09:32
Schetyna wygrywa z Tuskiem. Polacy wskazali lidera opozycji
fot. Wojciech Stróżyk/ Reporter

Mimo krytyki szef PO uważany jest za najważniejszego polityka w opozycji – pisze wtorkowa „Rzeczpospolita”, publikując wyniki sondażu IBRIS, wykonanego na jej zlecenie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„W sondażu IBRiS wykonanym na zlecenie »Rzeczpospolitej« jak na dłoni widać personalną posuchę w opozycji. Na pytanie, »który z polityków jest liderem opozycji«, najwięcej wskazań otrzymał Grzegorz Schetyna – ponad 28 proc.

Jednak mimo że prowadzi w politycznej stawce, jego wynik nie rzuca na kolana. Z przewodniczącym PO wygrywa bowiem przywódca, który nie istnieje: ponad 42 proc. badanych nie wie, kogo wskazać jako lidera opozycji” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Dziennik zwraca przy tym uwagę, że badanie wykonane było metodą odpowiedzi spontanicznych, czyli nazwisk podawanych przez respondenta, a nie odczytywanych z przygotowanej wcześniej listy. „Chodziło o to, by nikogo nie pominąć i nie sugerować respondentowi żadnego konkretnego nazwiska” – tłumaczy w rozmowie z „Rz” Marcin Duma, szef IBRiS.

Zobacz także

Dodaje, że badany miał powiedzieć po prostu, kto pierwszy przychodzi mu do głowy jako lider opozycji.

Kolejne miejsca – według „Rzeczpospolitej” – w tym spontanicznym rankingu zajmują kolejno: Donald Tusk (8,6 proc), Janusz Korwin-Mikke (3,1 proc.), Władysław Kosiniak- Kamysz (2,8 proc.) oraz Włodzimierz Czarzasty (2 proc.). „Reszta polityków wymienianych przez respondentów w odpowiedziach notuje śladowe poparcie w charakterze liderów opozycji. Nikt z badanych nie wymienił w tym kontekście polityków lewicy: Roberta Biedronia i Adriana Zandberga” – czytamy w dzienniku.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP