Zamknij

Szóstka Schetyny: wyższe płace, rezygnacja z węgla i związki partnerskie

13.07.2019 12:05
Schetyna
fot. PAP

Grzegorz Schetyna ogłosił najważniejsze założenia programowe Koalicji Obywatelskiej przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. Znalazły się wśród nich m.in.postulaty zwiększenia zarobków Polaków, wprowadzenia związków partnerskich, zniesienia zakazu handlu w niedzielę oraz uporządkowania sytuacji w systemach oświaty, zdrowia i sądownictwa po rządach PiS. Lider PO zadeklarował również powolną rezygnację z węgla w różnych obszarach. 

Od piątku w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki odbywa się Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej. Podczas sobotniego wystąpienia, przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zaprezentował najważniejsze założenia oraz postulaty, z którymi opozycja zamierza rywalizować z PiS-em w jesiennej elekcji parlamentarnej i które w przypadku ewentualnej wygranej planuje zrealizować. 

Podczas wystąpienia szef Platformy podkreślał, że program rządzenia Koalicji Obywatelskiej "nie będzie tworem politycznym i gabinetowym". - Będzie wynikał także, a może przede wszystkim z ludzkich potrzeb, trosk, po prostu z życia; będzie czerpał z pomysłowości i wiedzy obywateli - mówił. To będzie zupełnie nowa polityka i zupełnie nowa Polska - oświadczył, przedstawiając sześć - jak mówił - głównych zmian, których Polska "pilnie potrzebuje, a Polacy się ich domagają".

Wolność, praworządność, związki partnerskie

Na pierwszym miejscu wymienił wolność i demokrację. - Polacy kochają wolność bez względu na status materialny i wykształcenie. Tu nie ma podziałów i to się nigdy nie zmieni - mówił lider PO.

- Doskonale wyczuwają kiedy jest łamana (konstytucja) i chcą jej bronić, to jest natura wolnych ludzi. Dlatego zaczniemy od aktu odnowy demokracji, jednym zbiorem ustaw usuniemy cały śmietnik bezprawia, wszystko to, co niekonstytucyjne, co łamie wolność, co jest niepraworządne" - podkreślił. Przekonywał jednocześnie, że prawo musi być jasne i równe dla wszystkich, "gwarantujące niezależność sądów, równość i bezpieczeństwo wszystkich obywateli".

Dlatego zapowiedział m.in. porządek po chaosie prawnym wywołanym przez rządy PiS, a także wzmocnienie praw kobiet oraz - to jasna deklaracja - legalizację związków partnerskich. - Najwyższy czas je wprowadzić - oznajmił. 

Wyższe płace i zniesienie zakazu handlu w niedzielę

Schetyna mówił, że jedną z kluczowych i oczekiwanych przez Polaków zmian są wyższe pensje. - Niech państwo wreszcie zacznie szanować człowieka, który pracuje, nie można tylko bez końca dokładać mu ciężarów, nie może być jedynym, który nie skorzysta ze światowej koniunktury gospodarczej. To jest właśnie ten moment, w którym powinny urosnąć pensje - powiedział Schetyna.

- Gwarantuję, że ci, którzy zarabiają mniej niż 4,5 tys. zł brutto dostaną dodatkową premię za aktywność i za pracę. I to jest inwestycja przede wszystkim w młodych ludzi, dodatkowo przygotujemy dla nich, dla młodych, specjalny pakiet startowy, wspierający rozpoczęcie przez nich aktywności zawodowej, obiecujemy to - zadeklarował lider PO.

Mówił też, że dochód na rękę tych, którzy zarabiają płacę minimalną wzrośnie o ponad 600 zł. "A ich płaca na rękę praktycznie zrówna się z tym, co widzą na pasku (z wypłatą)" - powiedział Schetyna. - Wzrost pensji Polaków będzie naszym oczkiem w głowie, będziemy na to wpływać też w bardziej pośredni sposób, choćby przez likwidację barier w gospodarce. Zniesiemy absurdalny zakaz handlu w niedzielę - zapowiedział Schetyna.

Podwyżki dla nauczycieli i "porządek" po Zalewskiej

Schetyna w swoim sobotnim wystąpieniu podjął również temat edukacji. Mówił, że dziś szkoła "nie kojarzy się z szóstkami, tylko z koszmarnym bałaganem i tysiącami dzieci, które wpadły w pułapkę (b. szefowej MEN Anny) Zalewskiej". - Nie będziemy już do tego zamieszania dokładali nowej reformy. Najpierw musimy posprzątać i uspokoić sytuację - oświadczył lider PO. Jak zapowiedział, sojusznikami Koalicji Obywatelskiej będą samorządy i nauczyciele. "Jednym i drugim trzeba tutaj zaufać" - zaznaczył Schetyna.

Zobacz także

Zadeklarował, że Koalicja da nauczycielom obiecane podwyżki i więcej autonomii, a samorządom - pozwoli elastycznie kształtować sieć szkół. Jak zapewnił, Koalicji zależy na wyrównaniu szans młodzieży wiejskiej i miejskiej. 

Uzdrowienie służby zdrowia, powrót do in vitro

Lider PO zapowiedział, że termin oczekiwania do lekarza specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni. - Czekanie miesiącami i latami na poradę musi się skończyć. Oczekiwanie na ostry dyżur nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być po badaniach, diagnozie i lekarskiej decyzji - dodał. Jak zaznaczył, "przyjazd na ostry dyżur nie może oznaczać wielu godzin oczekiwania, niepewności i ludzkiego bólu".

Zobacz także

Zapewnił też, że program walki z rakiem będzie prowadzony według europejskich standardów. - To jest nasza twarda obietnica. W ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. Będzie to dotyczyło każdego zakątka kraju. Rak na wsi niczym nie różni się od raka w mieście - oświadczył Schetyna.

Lider PO dodał też, że po wygranych wyborach KO przywróci i rozszerzy program in vitro. - Wprowadzimy też kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie. Nie może być tak, że dzieci rodziców, których na to stać, są sczepione na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre - mówił Schetyna.

Pomoc starszym, ochrona środowiska

Oprócz tego Schetyna zapowiedział także wsparcie dla osób starszych, Chodzi o tutaj przede wszystkim o turnusy rehabilitacyjne raz w roku, darmowe leki i wyroby medyczne oraz utrzymanie świadczenia trzynastej emerytury. 

Schetyna: do 2040 roku wyeliminujemy węgiel w energetyce 

Zapowiedział również, że w ciągu ośmiu lat Koalicja zredukuje zanieczyszczenie powietrza w Polsce do "poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia". Jak wskazał, będzie temu służyć nie tylko wymiana pieców z dopłatą, ale też nowe podejście do energetyki. "- Zobowiązujemy się, że do 2030 r. wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. - w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. - w energetyce - zadeklarował szef PO.

RadioZET.pl/PAP/Twitter