Schetyna: składamy projekt ws. przestępstw pedofilskich

13.05.2019 11:09
Schetyna: składamy projekt ws. przestępstw pedofilskich
fot. PAP

Brak przedawnienia przestępstw pedofilskich, bezwzględny zakaz pracy z dziećmi dla osób skazanych, możliwość powołania przez RPD specjalnego zespołu prokuratorskiego – to założenia zmian w prawie przedstawione przez lidera PO Grzegorza Schetynę w związku z ujawnionymi przypadkami pedofilii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak mówił Schetyna na konferencji prasowej, zmiana w prawie wynika z potrzeby szybciej reakcji polskiego parlamentu na afery pedofilskie, które ujawniają się przez ostatnie miesiące i dni.

„Uważamy, że polski parlament musi mieć inicjatywę w tej sprawie, jeżeli nie działa państwo, nie działa prokuratura, nie działa policja, tak jak powinna działać, nie działają służby, nie ma zaangażowania rządu w tę sprawę, to powinien zaangażować się parlament” – oświadczył Schetyna.

Zobacz także

Dlatego – jak mówił – PO chce zmienić trzy ustawy. „Uważamy, że trzeba bardzo wyraźnie zlikwidować przedawnienie, jeśli chodzi o przestępstwa i zbrodnie pedofilskie, trzeba wprowadzić bezwzględny zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą dla osób skazanych i wreszcie chcemy zaproponować zespół specjalnych prokuratorów, który będzie mógł powoływać Rzecznik Praw Dziecka, którzy będą dedykowani do prowadzenia tych spraw” – zapowiedział szef PO.

Zobacz także

„Dzisiaj potrzebujemy twardej reakcji państwa, dzisiaj potrzebujemy inicjatywy i powiedzenia bardzo twardo i bardzo donośnie »nie ma zgody na te przestępstwa, nie ma zgody na pedofilię«” – podkreślił polityk.

Dzisiaj wszyscy bez względu na przynależności partyjne, czy sympatie polityczne musimy być tutaj po tej stronie, dlatego sprawdzamy wolę polskiego parlamentu, sprawdzamy wolę partii rządzącej.

Grzegorz Schetyna

Zapowiedział, że projekt zmian w prawie zostanie w ciągu godziny złożony w gabinecie marszałka Sejmu.

RadioZET.pl/PAP