Zgrzyty w PO. Schetyna obwinia Budkę za nieobecność posłów w Sejmie

19.12.2019 22:13
schetyna budka
fot. Beata Zawrzel/ REPORTER

Opozycja zawiodła, przez brak zrozumienia jak ważne to jest głosowanie - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna odnosząc się do nieobecności posłów opozycji na głosowaniu ws. dołączeniu do porządku obrad projektu ustawy sądowej. Jak dodał, zawiedli młodzi, niedoświadczeni szefowie klubów: "Borys Budka, kolega (Krzysztof) Gawkowski, ale też (Władysław) Kosiniak-Kamysz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Grzegorz Schetyna zapewnił w Polsat News, że "wszystkie głosowania są ważne, bo dystans (między PiS a opozycją) nie jest duży". "Pełna mobilizacja jest ważna, szczególnie przy takich sprawach jak ta ustawa, dotycząca sądów" - podkreślił.

Zobacz także

Jego zdaniem ważny też był "brak doświadczenia młodych szefów klubów parlamentarnych". "Borys Budka, kolega (Krzysztof Gawkowski), ale też (Władysław) Kosiniak-Kamysz. To szefowie klubów, którzy nie poradzili sobie z taką odpowiedzialnością" - zaznaczył Schetyna.

Borys Budka, poproszony o komentarz do słów lidera PO, powiedział: "moje doświadczenie polityczne podpowiada mi, żeby spraw wewnętrznych nie komentować za pośrednictwem mediów".

Zobacz także

Borys Budka w styczniu przyszłego roku zamierza ubiegać się o przywództwo w Platformie. Grzegorz Schetyna nie ogłosił jeszcze czy będzie ubiegał się o reelekcję; ma to zrobić w styczniu.

O fotel szefa partii chcą walczyć też: posłanka Joanna Mucha i senator Bogdan Zdrojewski. Startu nie wyklucza też europoseł Bartosz Arłukowicz.

Kompromitacja opozycji w Sejmie. Część posłów nie przyszła na ważne głosowanie

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu PiS ws. zmian w sądownictwie. Na Konwencie Seniorów zgłoszono sprzeciw wobec uzupełnienia porządku obrad o ten projekt, ale w głosowaniu większość sejmowa zdecydowała, że Izba zajmie się projektem.

Zobacz także

Głosowało 394 posłów, za uzupełnieniem porządku obrad było 201, przeciw 193, nikt nie wstrzymał się od głosu. Udziału w głosowaniu nie wzięło 66 posłów, w tym 34 z PiS, 11 z Koalicji Obywatelskiej, 12 z Lewicy, 7 z PSL-Kukiz15 oraz 2 z Konfederacji.

Za uzupełnieniem porządku obrad byli tylko posłowie PiS, wszyscy pozostali głosowali przeciw. Posłowie opozycji przyznawali po głosowaniu, że wobec dużej absencji PiS można było wygrać to głosowanie, gdyby w klubach opozycyjnych była większa frekwencja.

RadioZET.pl/ Polsat News/ PAP