Zamknij

Zawieszony sędzia Juszczyszyn i tak przyszedł do pracy. Na zewnątrz demonstracja

05.02.2020 10:58
Sędzia Paweł Juszczyszyn
fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Sędzia Paweł Juszczyszyn został we wtorek zawieszony przez Sąd Dyscyplinarny Sądu Najwyższego. Mimo to sędzia jeszcze tego samego dnia zapowiedział, że w środę pojawi się w pracy i będzie rozpatrywał przydzieloną mu wcześniej sprawę. Jak powiedział, tak zrobił. - Jestem sędzią. Izba Dyscyplinarna nie jest sądem - powiedział.

Sędzia Paweł Juszczyszyn nie uznaje wyroku Izby Dyscyplinarnej SN. Sędzia z Olsztyna zamierza w środę orzekać, choć dzień wcześniej został zawieszony.

Jestem sędzią. Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. […] Jeszcze mamy 14 dni, zanim wejdzie w życie ustawa kagańcowa. Do tego czasu mogę się wypowiadać

- powiedział sędzia Juszczyszyn do dziennikarzy i kolegów, którzy weszli za nim do budynku. Na zewnątrz było też kilka osób z transparentami, m.in. "Murem za sędzią Juszczyszynem", "Niezależne sądy prawem każdego człowieka", "Dziś sędziowie, jutro my!".

- Sędzia Juszczyszyn jest w prawie, aby stosować się do uchwały trzech Izb Sądu Najwyższego i nie uznawać rozstrzygnięcia Izby Dyscyplinarnej, która we wtorek zawiesiła go w obowiązkach sędziego - komentował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Sędzia Juszczyszyn zawieszony

Przypomnijmy: Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, orzekając w drugiej instancji, zawiesiła we wtorek w czynnościach sędziego i obniżyła o 40 proc. jego wynagrodzenie na czas tego zawieszenia. Sam Juszczyszyn zapowiedział wtedy: "Jutro – 5 lutego 2020 r. o godzinie 11.45 w Sądzie Okręgowym w Olsztynie zamierzam przystąpić do rozpoznania w składzie trzech sędziów sprawy odwoławczej przydzielonej do mojego referatu. Życzę wszystkim, a zwłaszcza - w obecnej sytuacji - sędziom, odwagi i wytrwałości! Trzymajcie się!" - ogłosił sędzia w mediach społecznościowych.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki powiedział, że Juszczyszyn nie będzie mógł wejść na salę rozpraw, a wszystkie sprawy zostaną mu tym samym odebrane  i rozlosowane między pozostałych sędziów.

RadioZET.pl