Zamknij

Zawieszony Juszczyszyn przychodzi do pracy. Dostał ogromne wsparcie z ONZ

06.02.2020 15:30
Sędzia Juszczyszyn
fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Sędzia Paweł Juszczyszyn został we wtorek zawieszony przez Sąd Dyscyplinarny SN. Mimo to jeszcze tego samego dnia zapowiedział, że nie zamierza z pracy rezygnować. W środę pojawił się w budynku sądu. W czwartek też.

Sędzia Paweł Juszczyszyn nie uznaje wtorkowego wyroku Izby Dyscyplinarnej SN. Sędzia z Olsztyna, choć został zawieszony, przychodzi do pracy. Orzekać jednak nie może. Jego sprawy zostały rozlosowane pomiędzy innych sędziów, a Juszczyszynowi na czas zawieszenia zablokowano m.in. dostęp do sądowych systemów informatycznych, musiał też zwrócić akta spraw.

Sam Juszczyszyn zaznaczył, że jeśli nadal nie będzie miał żadnych zadań do wykonania, to można zastanowić się, czy ta „praca” będzie miała sens. - W tej chwili jest dla mnie sytuacja nie do końca jeszcze jasna, na ile będę mógł faktycznie podjąć czynności urzędowe, orzecznicze, bo (...) nie tylko orzekam w Sądzie Rejonowym w Olsztynie, ale mam obowiązek zakończenia spraw, które zostały mi przydzielone w trakcie delegacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, a też jeszcze mam część spraw do dokończenia w Sądzie Rejonowym w Lidzbarku Warmińskim - powiedział.

Zobacz także

Co więc robi w sądzie zawieszony sędzia Juszczyszyn? Jak mówił w czwartek dziennikarzom, obecnie czyta uzasadnienie uchwały połączonych Izb Sądu Najwyższego.- Mogę się zapoznawać z orzecznictwem. Poza tym jestem tutaj, jestem gotowy do orzekania - stwierdził. W piątek planowane jest zgromadzenie sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie, w którym Juszczyszyn chce wziąć udział.

mid-20205087
fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Przedstawiciel ONZ za Juszczyszynem

Co ciekawe, sprawą olsztyńskiego sędziego zainteresował się m.in. przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (EAJ) José Igreja Matos. Jak napisał, "sędziowie nie mogą być osobiście karani za jakiekolwiek decyzje sądowe przy stosowaniu prawa międzynarodowego lub krajowego, a w szczególności surowymi ograniczeniami wynagrodzeń". "Europejskie Stowarzyszenie Sędziów jest głęboko zaniepokojone rozpadem niezależności sądownictwa w Polsce" - dodał Igreja Matos.

Jego oficjalne pismo skomentował wkrótce specjalny sprawozdawca ONZ ds. niezależności sędziów Diego García-Sayán. "Chciałbym wyrazić solidarność z sędzią Pawłem Juszczyszynem, który został zawieszony jedynie za wykonywanie funkcji konstytucyjnej" - napisał García-Sayán.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Twitter