Zamknij

Zaradkiewicz cofa zarządzenie Gersdorf ws. Izby Dyscyplinarnej SN

05.05.2020 20:44
Kamil Zaradkiewicz
fot. East News/STEFAN MASZEWSKI

Sędzia Kamil Zaradkiewicz uchylił decyzję poprzedniej I prezes SN Małgorzaty Gersdorf ws. przekazywania spraw rozpatrywanych dotychczas przez Izbę Dyscyplinarną do innych izb tego sądu. Sprawy dyscyplinarne sędziów, które wpływają, pozostaną wstrzymane do wyroku TK lub utraty przez postanowienie TSUE.

We wtorek wieczorek na stornie Sądu Najwyższego opublikowano zarządzenie sędziego Kamila Zaradkiewicza, który od 1 maja 2020 roku wykonuje obowiązki I prezesa SN. Uchylono w nim zarządzenie prezes Gersdorf podjęte 20 kwietnia 2020 roku.

Gersdorf nakazała wtedy przekazanie spraw rozpatrywanych dotychczas przez Izbę Dyscyplinarną SN do innych izb tego sądu. Mianowicie Karnej i Pracy. Dedycja Gerdosf miała związek z postanowieniem Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 8 kwietnia 2020 roku.

Sędzia Zaradkiewicz uchylił wcześniejszą decyzję Gersdorf

TSUE postanowił wtedy zobowiązać Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów.

Zobacz także

Wniosek o tymczasowe zawieszenie do czasu wydania ostatecznego wyroku złożyła Komisja Europejska. Wtedy polski rząd argumentował, że ten wniosek jest nieuzasadniony.

Rozporządzenie sędziego Zaradkiewicza

Z zarządzeni sędzi Zaradkiewicza opublikowanego we wtorek wynika, że sprawy dyscyplinarne sędziów, które wpływają do Sądu Najwyższego, będą przekazywane do sekretariatu I prezesa SN. Tam będą przechowywane do czasu wydania ostatecznego orzeczenia przez TSUE i utraty mocny z postanowienia z 8 kwietnia lub do czasu wydania wyroku przez polski Trybunał Konstytucyjny w sprawie zainicjowanej pytaniem Izby Dyscyplinarnej.

Zobacz także

Izba Dyscyplinarna SN 10 kwietnia 2020 roku skierowała do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne dotyczące możliwości stosowania przez unijny trybunał środków tymczasowych dotyczących funkcjonowania sądownictwa w państwach członkowskich UE.

RadioZET.pl/PAP