Zamknij

Sędzia TK Przyłębskiej straszy opozycją. "Będzie odkuwanie i wyprowadzanie siłą"

12.07.2022 11:47
Jarosław Wyrembak
fot. Jarosław Wyrembak (zdjęcie z 2017 roku, gdy był jeszcze sędzią Trybunału Stanu)/Jacek Dominski/REPORTER

Moim zdaniem, na Trybunale Konstytucyjnym się nie skończy. Na pewno będzie odkuwanie i wyprowadzanie siłą Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa i prokuratury - napisał sędzia TK Jarosław Wyrembak, strasząc w ten sposób perspektywą przejęcia władzy przez obecną opozycję. Według niego, "nadciąga widmo nowych rządów prawa - sprawowanych za pomocą sierpa i młota".

W rozważaniach sędziego opublikowanych na stronie Trybunału Konstytucyjnego Jarosław Wyrembak odnosi się m.in. do wypowiedzi niektórych polityków opozycji, w tym lidera PO Donalda Tuska, który w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" zapowiadał przywrócenie stanu sądownictwa sprzed reformy PiS. Zapytany: "Jak się pani Przyłębska przykuje do fotela, to co?" odparł: "To trzeba odkuć. Po prostu".

Sędzia TK straszy opozycją. "Ostrzegam, że widmo nadciąga"

"Moim zdaniem, na Trybunale Konstytucyjnym się nie skończy. Na pewno będzie odkuwanie i wyprowadzanie siłą Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury. Może uda się też wyprowadzić Sejm i Senat. Może będzie nawet próba odkucia i wyprowadzenia siła Prezydenta RP" - pisze w swoim tekście Wyrembak.

Zaraz też media oczywiście, Radio Maryja i Telewizja Trwam na pewno będą pierwsze do wyzerowania - bo nie mówią nic o tym, na kogo nie mogą głosować wierzący w Boga Polacy

Jarosław Wyrembak

Według niego, "każdego dnia, z dużym wrzaskiem nadciąga widmo nowych «rządów prawa» - sprawowanych za pomocą sierpa i młota". - Tylko ostrzegam, że widmo nadciąga - żeby nie było później, że nie uprzedzałem. Tylko ostrzegam - zanim nas wszystkich odkują, wyzerują i siłą wyprowadzą - apelował Wyrembak.

Jarosław Wyrembak zasiada w Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej od 30 stycznia 2018 roku gdy zajął miejsce zmarłego miesiąc wcześniej Henryka Ciocha. Był w składzie TK, którzy w 2020 roku orzekł, że wykonywanie aborcji powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodne z Konstytucją.

Afera mailowa. Dworczyk miał rozmawiać z Przyłębską

Ostatnie krytyczne komentarze wobec TK formułowane są głównie w związku z treścią kolejnego maila mającego pochodzić ze skrzynki pocztowej szefa KPRM Michała Dworczyka. W jednym z maili ze stycznia 2019 r., miał on relacjonować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rozmowę z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską, dotyczącą trzech spraw oczekujących w TK na rozstrzygnięcie.

Przyłębska - odnosząc się do zarzutów, że TK wydaje wyroki na zamówienie - powiedziała, że "to są totalne bzdury". Zarzekała się, że nigdy nie omawiała i nie omawia spraw z politykami. - Natomiast patrząc na tego maila, nawet gdyby takie informacje były, to są to informacje jakby powszechnie znane - mówiła w rozmowach z dziennikarzami.

Przedstawiciele rządu odmawiają komentowania treści ujawnianej korespondencji, twierdząc, że publikowane informacje są elementem działania m.in. rosyjskich służb. Niektórzy, jak Morawiecki, sugerują nawet, że media informujące o wyciekach mailowych dają się złapać "w sidła Putina".

RadioZET.pl/PAP

C