Zamknij

Zapytał o listę poparcia do KRS, został ukarany. "Sędzia nie może bać się"

26.11.2019 13:05
sędzia Paweł Juszczyczyn
fot. IUSTITIA Polish Judges Association, Twitter

Sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn został odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego po tym, jak zażądał od Kancelarii Sejmu listy poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. W dzisiejszym krótkim oświadczeniu przekazał przez media, że „sędzia nie może bać się polityków". 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Reforma sądownictwa zbiera żniwa wśród sędziów niepokornych. Sędzia Juszczyszyn został delegowany do sądu wyższej instancji, ale wczoraj jego delegacja została cofnięta przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Resort ma takie uprawnienia na mocy ustawy o sądach powszechnych, wprowadzonych za rządów PiS. Cofnięcie delegacji sędziego Juszczyszyna nastąpiło krótko po tym, jak wystosował do kancelarii Sejmu pytania o listy poparcia pod składem nowej KRS. Sejm do dziś ich nie opublikował, mimo prawomocnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zobacz także

 "Sędzia nie może bać się polityków"

Jestem sędzią Sądu Rejonowego w Olsztynie do wczoraj delegowanym do orzekania w Sądzie Okręgowym. W związku z odwołaniem mnie z delegacji do Sądu Okręgowego chcę podkreślić, że prawo stron do rzetelnego procesu jest dla mnie ważniejsze od mojej sytuacji zawodowej. Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę. Apeluję do koleżanek i kolegów sędziów, aby zawsze pamiętali o rocie ślubowania sędziowskiego, orzekali niezawiśle i odważnie

oświadczył sędzia Paweł Juszczyszyn

Nie odpowiadał na pytania mediów. Wyszedł z Sali rozpraw z wpiętym w klapę marynarki napisem „Konstytucja”.

Juszczyszyn był delegowany do Sądu Okręgowego od końca września do lutego 2020 roku. Resort odwołał go po żądaniu od Kancelarii Sejmu list poparcia do nowej KRS. Określił w nim 7-dniowy termin nadesłania tych list, pod groźbą grzywny.

Zobacz także

Ministerstwo Sprawiedliwości kierowane przez Zbigniewa Ziobrę nie uzasadniło powodów cofnięcia delegacji Juszczyszyna. Powołało się jedynie na podstawę prawną (ustawę o sądach powszechnych, o możliwości cofnięciu delegacji).

RadioZET.pl/PAP/IUSTITIA Polish Judges Association Twitter