Zamknij

PO złoży wniosek o odwołanie marszałek Sejmu. "Mogło dojść do fałszerstwa"

22.11.2019 10:47
Elżbieta Witek, Borys Budka
fot. Piotr Molecki/East News

Nie milkną echa kontrowersyjnego głosowania w Sejmie w nocy z czwartku na piątek. Szef klubu PO Borys Budka zapowiedział, że jego partia złoży wniosek o odwołanie marszałek Elżbiety Witek. Powodem jest anulowanie jednego z głosowań po tym, jak posłanka PiS rzuciła w jej stronę „przegramy to głosowanie”. - Parlament nie może stać się maszynką do głosowania partii rządzącej – powiedział Budka.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Marszałek Elżbieta Witek pod ostrzałem opozycji. PO domaga się jej odwołania po kontrowersyjnym głosowaniu w sprawie wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Zobacz także

Sejm wybrał w nocy nowych członków KRS – to posłowie PiS: Marek Ast, Arkadiusz Mularczyk, Bartosz Kownacki i Kazimierz Smoliński. Głosowanie przebiegało w gorącej atmosferze, takiej samej jak chwilę wcześniej przy kandydatach do Trybunału Konstytucyjnego. Posłowie opozycji skandowali: „oszustwo”.

Kraj obiega nagranie, na którym widać jak marszałek Witek anuluje głosowanie ws. Jednego z kandydatów do KRS, krótko po tym gdy jedna z posłanek PiS zwróciła jej uwagę: „Przegramy to głosowanie”. Na Elżbietę Witek spadła wielka krytyka.

Opozycja chce odwołania marszałek. Demokracja w wersji PiS?

Odwołania marszałek Witek po feralnym głosowaniu domaga się opozycja. 

Mamy do czynienia z olbrzymim kryzysem w polskim Sejmie. Wczoraj w nocy na oczach całego kraju, na oczach opinii publicznej doszło do rzeczy, która nigdy nie powinna mieć miejsca. Doszło do sytuacji, w której w wyniku niekorzystnego głosowania dla obozu władzy zostało ono po prostu, w sposób bezprawny anulowane przez marszałek Sejmu

Borys Budka, PO

Podkreślił, że nagrania, które pokazują jak marszałek Witek anuluje głosowanie po tym jak jedna z posłanek PiS rzuca jej hasło „przegramy to głosowanie”, przelały czarę goryczy.

Słychać wyraźnie, że wszyscy posłowie oddali głos i słychać wyraźnie głos jednej z posłanek, która mówiąc o tym, że przegrywają głosowanie wskazuje pani marszałek, że to głosowanie należy anulować. Anulować oczywiście bez trybu, wbrew regulaminowi Sejmu. Dlatego przygotowaliśmy wniosek o odwołanie marszałka Sejmu z tej funkcji. Nie może być tak, że przejdziemy do porządku dziennego nad łamaniem prawa, nad łamaniem zasad parlamentaryzmu, nad tym, że większość rządząca w razie niepowodzenia głosowania może po prostu takie głosowanie anulować

B. Budka, szef klubu PO

Budka domaga się, by marszałek Witek przedłożyła opinii publicznej „prawdziwe wyniki tego głosowania”.

Zobacz także

- Parlament nie może stać się maszynką do głosowania partii rządzącej – powiedział Borys Budka.

Zaznaczył, że mogło dojść do złamania Kodeksu karnego.

- Mogło dojść do fałszerstwa, podania innych wyników niż w rzeczywistości - mówił Budka.

RadioZET.pl/Twitter