Specjalne posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa. Wniósł o nie prezydent

02.03.2020 08:05
Sejm
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

O godzinie 10 rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu w temacie koronawirusa. O jego zwołanie wniósł prezydent RP Andrzej Duda. Posłowie dowiedzieli się o nadzwyczajnym posiedzeniu kilkanaście godzin wcześniej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Posiedzenie Sejmu sprowadzi się do przekazania bieżących informacji ws. koronawirusa w Polsce przez rząd. Rzecznik rady ministrów Piotr Mueller informował w niedzielę wieczorem, że w Polsce nie stwierdzono zachorowań na koronawirusa.

Zobacz także

Obok posiedzenia do Sejmu trafił też projekt rządowy dotyczący działań państwa w związku z koronawirusem. Będzie go uzasadniał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. O godz. 8.45 rozpocząć ma się komisja zdrowia, na której – obok projektu rządowego – będą omawiane projekty poselski, w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, które złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy.

O godz. 9 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Andrzej Duda spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim oraz szefem KPRM Michałem Dworczykiem ws. koronawirusa. Pół godziny poźniej planowana jest konferencja prasowa prezydenta.

Zobacz także

Rządowy projekt już bez szczegółów wzbudza podejrzenia. Czytamy, że „w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań, umożliwiających podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego stanowiące uzupełnienie podstawowych regulacji zawartych w szczególności w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”.

Zobacz także

Projekt zakłada też, w art. 3., możliwość oddelegowania pracownika do pracy zdalnej w określonym czasie. Pojawiają się też regulacje „zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko”.

 RadioZET.pl/PAP