Inauguracja Sejmu i Senatu nowej kadencji. Czas ślubowań i wyboru marszałków

12.11.2019 08:27
Sejm Senat
fot. PAP

Dziś odbędzie się inauguracja Sejmu IX kadencji i Senatu X kadencji. Ważny politycznie dzień rozpocznie się obradami izby niższej polskiego parlamentu. W samo południe otworzy je Marszałek Senior, Antoni Macierewicz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pierwsze posiedzenie Sejmu otworzy Antoni Macierewicz. Głos przejmie prezydent Andrzej Duda, który wygłosi orędzie w związku z rozpoczęciem kolejnej kadencji parlamentu.

Następnie rozpocznie się uroczyste ślubowanie wszystkich nowo wybranych posłów. Po złożeniu przysięgi rozpoczną się wybory prezydium Sejmu – marszałka, wicemarszałków oraz sekretarzy.

Zobacz także

Zgodnie z konstytucją na pierwszym posiedzeniu Sejmu dojdzie do dymisji starego rządu. Ogłosić ma ją premier Mateusz Morawiecki.

Z kolei pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji ma rozpocząć się o godz. 16. Również otworzy je prezydent, który wyznaczył na Marszałka Seniora Senatu najstarszego wiekiem senatora-elekta, Barbarę Borys-Damięcką (Koalicja Obywatelska).

Zobacz także

Analogicznie do procedury z Sejmu senatorowie złożą uroczyste ślubowanie, po czym przeprowadzone zostaną wybory marszałka, wicemarszałków i sekretarzy Senatu.

RadioZET.pl/PAP