Opozycja bierze Senat. Marszałek Grodzki: to zwycięstwo demokracji

12.11.2019 18:59
Senat
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Trwa inauguracyjne posiedzenie Sejmu IX kadencji. Obrady otworzył wyznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Marszałek Senior, Antoni Macierewicz. Po godzinie 15 wybrano marszałka Sejmu, którym - tu bez niespodzianki - została Elżbieta Witek, jedyna zresztą kandydatka na tę funkcję. Z kolei o godzinie 16 rozpoczęło się posiedzenie Senatu, podczas którego na nowego marszałka wybrano Tomasza Grodzkiego. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.

22:26

Głosowanie w Senacie trwa. O wyborze kolejnych wicemarszałków poinformujemy wkrótce na www.radiozet.pl. Dziękujemy, że byliście z nami.

22:20
22:20

Bogdan Borusewicz został wicemarszałkiem Senatu. Zdobył 90 głosów.

21:21

Zarządzono 20 minut przerwy. Grupa senatorów zgłosiła wniosek o imienne głosowanie. Będzie więc podobnie jak w przypadku głosowania ws. marszałka. 

21:14

Senat zajmie się teraz wyborem wicemarszałków. Zgłoszeni kandydaci to: Stanisław Karczewski (PiS), Bogdan Borusewicz (PO), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Michał Kamiński (PSL).

21:07

Senat wznowił obrady.

20:48

- Będę proponował senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego na przewodniczącego komisji ustawodawczej - zapowiedział Tomasz Grodzki 

20:35

Borys Budka jednomyślnie wybrany przewodniczącym klubu Koalicji Obywatelskiej.

20:10

Sejm przerwał obrady. Posiedzenie zostanie wznowione w środę o godz. 17.30.

20:07
19:57

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła przerwę w obradach. 

19:54

Piotr Zgorzelski będzie piątym wicemarszałkiem Sejmu. Zdobył 422 głosów.

19:54

Ryszard Terlecki również wicemarszałkiem. Dostał 299 głosów.

19:53

Małgorzata Kidawa-Błońska kolejnym wicemarszałkiem. Głosowało na nią 411 posłów.

19:52

Małgorzata Gosiewska również została wicemarszałkiem Sejmu. "Za" było 435 posłów.

19:51

Włodzimierz Czarzasty został wybrany na wicemarszałka Sejmu. Zdobył 384 posłów.

19:46

Włodzimierz Czarzasty, Małgorzata Gosiewska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Ryszard Terlecki i Piotr Zgorzelski kandydatami na wicemarszałków Sejmu.

19:43

Tomasz Grodzki zapowiedział wygłoszenie orędzia w TVP.

19:36
19:32

W międzyczasie wznowione zostały obrady w Semie. Posłowie wybiorą wkrótce wicemarszałków.

19:31
19:30

- Pogłoski mówiące o tym, że PiS nie dostanie stanowiska w prezydium Senatu są nieprawdziwe - powiedział nowy marszałek.

19:28

Podczas spotkania z dziennikarzami w kierunku Schetyny padły miłe słowa. Nowo wybrany marszałek nazwał go "architektem porozumienia, które wydawało się nie do zrealizowania"

19:26
19:26

- Senat będzie dbał o to, że głos opozycji musi być wysłuchany. Prezes Jarosław Kaczyński mówił, że skończyła się opozycja totalna. Chce powiedzieć, że dziś skończyła się władza totalna - powiedział podczas konferencji prasowej Grzegorz Schetyna.

19:23

- Będzie wiele politycznych dyskusji, będą spory, ale miejmy nadzieję, że będzie się to odbywało w dobrej atmosferze - powiedział Andrzej Duda podczas spotkania z dziennikarzami.

19:21

Nowy marszałek Senatu Tomasz Grodzki zarządził godzinną przerwę w obradach. W tym czasie można zgłaszać kandydatów na wicemarszałków Senatu.

19:21

- Naród w swojej mądrości głębokiej zdecydował, że Sejm ma być w rękach rządzących, a Senat opozycji - dodał Grodzki.

19:20

- Będę obiecywał państwu ciężką pracę. Senat oprócz tego, że musi stanowić przykład dla innych, ma też czynić życie Polaków łatwiejszym - mówił Grodzki.

19:16

- Senat może się różnić, spierać, ale musimy pamiętać, że reprezentujemy majestat RP i potęgę tego narodu, którego musimy strzec i chronić - powiedział Grodzki.

Przybywam ze świata medycyny, gdzie nie tylko przysięga Hipokratesa, ale całe nasze wychowanie zobowiązuje nas do leczenia wszystkich. To nas uczy tolerancji. Każdy Polak, Polka ma równe prawa. To, że jest różnorodność to jest siła naszego kraju.

19:13

Barbara Borys-Damięcka oficjalnie przekazała Tomaszowi Grodzkiemu przewodzenie obrad. - To jest zwycięstwo demokracji - powiedział nowy marszałek, unosząc ręce w geście Victorii.

19:03

TO JUŻ OFICJALNE. Tomasz Grodzki został wybrany na marszałka Senatu. Zdobył 51 głosów.

19:01

Senat wznowił obrady. 

18:49

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal RadioZET.pl, nowym marszałkiem Senatu zostanie Tomasz Grodzki. Zdobył 51 głosów. 

18:29
18:14

Wszystkie karty są już w urnie. Liczenie głosów ma potrwać 20 minut.

18:10

Senatorowie w kolejności alfabetycznej wrzucają swoje karty do urny, a my wracamy na chwilę do tego, co działo się dziś w Sejmie. Tam w nietypowy sposób ślubowanie złożyło dwoje posłów Lewicy, Anita Sowińska z Wiosny oraz Maciej Konieczny z Razem. Czytaj więcej: Szalik 'Konstytucja" i zaciśnięta pięść. Nietypowe ślubowanie posłów Lewicy.

18:03
17:56

W międzyczasie Sejm zdecydował, że będzie pięciu wicemarszałków, czas na zgłaszanie kandydatów jest do godz. 19.

17:55

Senatorowie będą teraz głosować na podpisanych imieniem i nazwiskiem papierowych kartach. Po zebraniu wszystkich kart zostanie zarządzona przerwa, podczas której głosy zostaną przeliczone.

mid-19b12381
fot. PAP/Tomasz Gzell
17:52

Za chwilę rozpocznie się głosowanie.

17:52

- To dla mnie satysfakcja, że z tej trybuny mogę przedstawić kandydaturę profesora Tomasza Grodzkiego - mówi z kolei Bogdan Klich. - Ma on za sobą epizod pracy opozycyjnej, który jest ważny dla ludzi naszego pokolenia - dodaje.

17:51

- Jako marszałek Senatu zintensyfikował i nadał nowy wymiar współpracy międzyparlamentarnej. [...] W ostatniej kadencji pod jego kierunkiem wzrósł prestiż Senatu - reklamuje Stanisława Karczewskiego Michał Seweryński.

17:44
17:42

Senat wznowił obrady. Zgodnie z przewidywaniami na marszałka Senatu zgłoszone zostały kandydatury Tomasza Grodzkiego i Stanisława Karczewskiego. 

17:38

- W nowej kadencji Senatu jako senatorowie niezależni powołujemy koło senatorów niezależnych. W ramach koła w głosowaniach osobowych każdy będzie dokonywał wyborów zgodnych ze swoim sumieniem. W pozostałych nasze głosowania będą stanowić efekt wcześniejszych ustaleń. Pracą koła pokieruje pani Lidia Staroń - przekazał Krzysztof Kwiatkowski.

17:35

Opóźnia się zakończenie przerwy w Senacie. W międzyczasie konferencję prasową zwołali senatorowie niezależni.

17:25

Za chwilę powinna zakończyć się przerwa w obradach Senatu. Po niej izba wybierze marszałka. Prawdopodobnie zgłoszonych zostanie dwóch kandydatów: Tomasz Grodzki oraz Stanisław Karczewski.

16:56
16:43

Zakończyło się ślubowanie senatorów. Borys-Damięcka zapowiedziała 40 minut przerwy w obradach. W tym czasie możliwe będzie zgłaszanie kandydatów na marszałka Senatu.

16:37

Ślubuję uroczyście jako senator Rzeczypospolitej Polskiej rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej - brzmi treść ślubowania. Senatorowie mogą dodać do niego słowa: "Tak mi dopomóż Bóg".

16:35

Trwa ślubowanie senatorów.

16:33

Borys-Damięcka powiedziała, że na posiedzenie zaprosiła Olgę Tokarczuk. "Szanowana Pani, nie chcę przeszkadzać dzwoniąc w niedzielę. Nie będę mogła przyjechać do Warszawy. Piszę mowę noblowską i mam mnóstwo zobowiązań. Przesyłam mnóstwo dobrej energii Senatowi" - zacytowała wiadomość od Noblistki Borys-Damięcka.

16:30

- Wybrali nas obywatele i to są nasi przełożeni, którzy nam zaufali Powierzyli nam troski i dali mandat. Nie sprawmy im zawodu. Utrzymujmy z nimi kontakt i wsłuchujmy się w ich głos - powiedziała Borys-Damięcka.

16:20
16:19

Pierwszemu posiedzeniu Senatu będzie przewodziła Barbara Borys-Damięcka. - Dziękuję prezydentowi za powołanie na zaszczytne stanowisko - powiedziała. 

16:18

- Pałac Prezydencki jest dla państwa otwarty, jeśli ktoś chce się ze mną spotkać. Chciałbym żeby pewne obyczaje, które są w Senacie przetrwały. Życzę państwu merytorycznej pracy i satysfakcji z pracy dla RP - powiedział Duda.

16:07

Rozpoczęło się I posiedzenie Senatu nowej kadencji. Głos zabrał Andrzej Duda i pogratulował senatorom.

16:03

Rozpoczyna się posiedzenie Senatu. Senatorowie śpiewają Hymn Polski.

16:01

Elżbieta Witek ogłosiła przerwę w posiedzeniu do godziny 17.30.

16:00

Po zakończeniu przemówienia przez Morawieckiego Elżbieta Witek upomniała posłów: Kiedy przemawiał premier naprawdę niepotrzebne są komentarze z sali sejmowej. Proszę, aby tego nie robić - powiedziała.

15:58

- Chcę na koniec podzielić się z państwem osobistością refleksją. Dziś jest 12 listopada. Równo cztery lata temu marszałek senior poprzedniej kadencji wygłaszał swoje przemówienie i pytał, czy będziemy w stanie zmniejszyć obszary biedy, czy ambitnym ludziom damy możliwość realizować swoje talenty. Dziś po tych czterech latach bardzo wiele zrobiliśmy, aby Polska była lepsza - mówił Morawiecki.

15:57

Elżbieta Witek kilkukrotnie upominała premiera, aby zakończył przedłużające się przemówienie. 

15:55

Przypomnijmy, że marszałkiem Sejmu została Elżbieta Witek. Jeszcze przed głosowaniem reklamowano ją słowami: "krucha, delikatna, ale twarda i z charakterem" czy "przed Elżbietą Witek na baczność stawał niejeden generał".

15:52

Mateusz Morawiecki, podsumowując 4 lata PiS, wylicza sukcesy rządu. Nawiązuje m.in. do służby zdrowia i reformy edukacji.

15:48
15:42

Na mównicy jest Mateusz Morawiecki. Premier złożył dymisję Rady Ministrów  i podsumowuje czterolecie rządów PiS. - Działo się wiele w gospodarce. Jedna kwestia zwróciła moją uwagę - kwestia optymizmu. Ponad 60 proc. Polaków powiedziało, że wierzy, że im dzieciom będzie się żyło lepiej - mówi Morawiecki.

15:31

- To wyjątkowy dzień. Jestem ogromnie zaszczycona, bo widać, że głosowali na mnie posłowie także spoza mojego klubu. To wielkiego zobowiązanie - mówi marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

15:27

Elżbieta Witek została wybrana na Marszałka Sejmu.

  • Za - 314
  • Przeciw - 11
  • Wstrzymało się od głosu - 134
15:25

Rozpoczyna się głosowanie nad wyborem Marszałka Sejmu.

15:24

Na mównicy pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Podsumowałbym to tak: koniec opozycji totalnej. Jeśli tak będzie to będzie to wielki postęp. Będzie to zmiana, której oczekuje polskie społeczeństwo. Bardzo proszę o to, żeby to nie były tylko słowa, ale też czyny - mówi.

15:18
15:13
15:13

Głos zabrał Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy. - Będziemy się przyglądać, jak będzie pani wykonywać konstytucyjne obowiązki - mówi Gawkowski.

15:06

W sprawie kandydatury Witek odbędą się 5-minutowe oświadczenia. Rozpoczyna Borys Budka. 

KO szanuje zasady demokracji. Szanuje prawo większości sejmowej na zgłoszenie kandydata na marszałka Sejmu, dlatego nie wystawiamy swojego kandydata i nie będziemy głosować przeciwko wystawionej kandydatce.

Jak dodał, ma nadzieję, że takie samo prawo będzie szanowane również w Senacie.

15:01

- Krucha i delikatna, ale twarda i z charakterem - reklamuje Elżbietę Witek Marzena Machałek. - To pełnowymiarowy człowiek, wierna ideałom, zasadnicza - dodaje.

14:58

Antoni Macierewicz przekazał, że Elżbieta Witek została zgłoszona jako kandydatka na stanowisko marszałka Sejmu. Innych kandydatur nie ma.

14:57

Sejm wznowił obrady.

14:52

Zakończyło się posiedzenie klubu parlamentarnego PiS. Przewodniczącym został ponownie Ryszard Terlecki.

14:42

Przerwa przedłuża się do godziny 14.50. Do tego czasu można zgłaszać kandydatów na marszałka.

14:39

- Powoływanie się Antoniego Macierewicza na Konstytucję, to tak jakby Nergal czytał Biblię - stwierdził Borys Budka w trakcie przerwy w obradach.

14:24

Barbara Nowacka (Lewica) o wystąpieniu A. Macierewicza:

14:12

Macierewicz jest zaprzeczeniem marszałka seniora. W swoim stylu dzieli Polaków

Borys Budka (PO), dla TVN24
14:08

- Dymisja rządu Mateusza Morawieckiego, wymagana Konstytucją, ma odbyć się dziś o godz. 20 w Pałacu Prezydenckim - dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa.

13:58

I jeszcze zdjęcia ze ślubowania posłów-liderów KO.

13:53

Zakończyło się ślubowanie posłów i posłanek. Antoni Macierewicz zarządził przerwę w obradach Sejmu do godz. 14.30.

13:51

Przywitano hierarchów, zapomniano o najwyższych organach państwa. Dostrzegł to poseł-elekt, Franciszek Sterczewski (KO). 

13:45

Niektórzy postawili na dodatkowy przekaz przy okazji ślubowania poselskiego.

13:33

Ślubowanie składają posłowie Koalicji Obywatelskiej

13:27

Ślubowanie posłów zaczęło się od parlamentarzystów PiS. Jako jeden z pierwszych przysięgał prezes PiS, poseł Jarosław Kaczyński.

mid-19b12201
fot. PAP/Radek Pietruszka
13:16

Nowość w ślubowaniu. Zwróciła na nią uwagę nasza reporterka.

13:13

Przymiarki do uroczystości ślubowania. Tymczasem opozycja już komentuje wystąpienia prezydenta i marszałka seniora. Tak widzi je Krzysztof Bosak z Konfederacji.

13:05

Nawiązując do przestrzegania Konstytucji, posłowie opozycji zaczęli skandować: „KONSTYTUCJA”.

13:03

Zaostrza się przekaz marszałka seniora. A. Macierewicz mówił o "walce z postmarksistowskim atakiem" oraz "zatrzymaniu ideologii gender".

13:00

Zbrodnia stanu wojennego wciąż nie została ukarana, choć w poprzedniej kadencji Sejmu przeprowadzono fundamentalne zmiany m.in. społeczne i gospodarcze. Odpowiedzialność za uporanie się z ciemną spuścizną komunizmu spada na nas

A. Macierewicz
12:57

A. Macierewicz o rządach PiS: Wielkie zaufanie do utworzenia samodzielnego rządu po raz drugi. To zobowiązanie, musi zostać dotrzymane.

12:50

Prezydent zakończył orędzie, głos znów ma Antoni Macierewicz. Tymczasem posłowie opozycji już komentują wystąpienie A. Dudy.

12:47

Andrzej Duda i Antoni Macierewicz przywitali w Sejmie b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, ale dopiero po zakończeniu orędzia głowy państwa. 

12:44

Proszę o rzetelną dyskusję, zachowanie zasad debaty parlamentarnej, o której ludzie mówią. Chciałbym, by ludzie o posłach i senatorach mówili dobrze.

Andrzej Duda
12:39
12:36

Prezydent podkreślił: „Najważniejsze mieć Polskę w sercu”. Powiedział o tym w kontekście wielu wyznań, jakie praktykuje się w Polsce.

Do wiary i chrześcijaństwa odwoływał się raz za razem. "Nasza tradycja szacunku wyrosła na korzeniach chrześcijańskich". "Nawet niewierzący szanowali przed laty ten fundament, oparcie dla naszej kultury".

12:22

Prezydent Andrzej Duda: Wszystkie ogólnopolskie komitety mają swoją reprezentację w Sejmie. Ten wielki sprawdzian demokracji został zdany na bardzo pozytywną ocenę.

12:17

Prezydent Andrzej Duda wygłasza ORĘDZIE. Podkreślił szczególne znaczenie wyborów i inaugurację Sejmu tuż po narodowym święcie. "To okres szczególny, tuż po 11 listopada, rocznicy odzyskania niepodległości".

12:13

Czas powitań. Antoni Macierewicz przywitał m. in. nuncjusza apostolskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, dowódców sił zbrojnych RP. Motyw religijny zdecydowanie dominuje w mowie marszałka.

12:05

Marszałek senior Antoni Macierewicz otworzył posiedzenie Sejmu IX kadencji. Posłowie śpiewają hymn Polski.

12:03

Marszałek senior Antoni Macierewicz zmierza na salę obrad.

mid-19b12073
fot. PAP
12:00
11:57

W Sejmie jest już Andrzej Duda. Prezydent wraz z marszałkiem seniorem złożyli kwiaty przed tablicami ku pamięci prezydenta Lech Kaczyńskiego, św. Jana Pawła II, śp. marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów – ofiar II wojny światowej oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

11:54

W Sejmie jest też szef NIK, Marian Banaś. Dziennikarzy unika jak ognia.

Banas
fot. PAP
11:50

Na chwilę przed inauguracją Sejmu, po godz. 11, zebrał się klub Koalicji Obywatelskiej. Władze w KO mają zostać wybrane po inauguracyjnym posiedzeniu Senatu.

11:44

W inauguracji Sejmu IX kadencji weźmie udział b. prezydent, Aleksander Kwaśniewski.

11:40

- Michał Kamiński kandydatem na wicemarszałka Senatu, Piotr Zgorzelski kandydatem na wicemarszałka Sejmu - ogłosił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Sam został wybrany na szefa klubu parlamentarnego Koalicji Polskiej-PSL