Zamknij

Opozycja wnosi poprawki do ustawy ws. Covid-19. Terlecki do szefa KO: Ględzenie

21.10.2020 10:30
Ryszard Terlecki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

KO wnosi kilkadziesiąt poprawek do projektu ustawy dotyczącego walki z epidemią Covid-19 autorstwa PiS. Rządzący nie przyjmują jakiejkolwiek krytyki ze strony opozycji. Wicemarszałek Ryszard Terlecki skwitował wystąpienie szefa klubu KO w Sejmie stwierdzeniem „nic pan nie powiedział, poza ględzeniem”.

Sejm zadecydował wczoraj o odroczeniu obrad ws. ustaw dotyczących walki z epidemią koronawirusa. Niespodziewanie przeszedł wniosek opozycji, a mające większość PiS tłumaczyło się „wpadką”. A także, w prorządowych mediach, starym chwytem o „obstrukcji opozycji” i „politykierstwie”.

Największy klub opozycji przygotował poprawki do projektów ustaw, które rządzący przedstawili w poniedziałek wieczorem. KO wnosi m. in. o uniemożliwienie kierowania do pracy przy epidemii koronawirusa lekarzy-rodziców małoletnich dzieci oraz usunięcie możliwości nakładania kar na szpitale.

Opozycja wnosi poprawki do ustawy ws. zwalczania Covid-19. 

Na konferencji prasowej przed rozpoczęciem obrad Sejmu posłanka Monika Wielichowska (KO) podkreśliła, że dzięki temu, iż opozycji udało się odroczyć obrady do środy, klub KO mógł „spokojnie, bez chaosu, z dobrą legislacją, przepracować projekt rządowy, który stał się poselskim”.

Zobacz także

Jeżeli projekt przechodzi przez Sejm ekspresem, nie da się stworzyć dobrego dla obywateli prawa, tak powstają wyłącznie buble - powiedziała posłanka Monika Wielichowska (KO).

Jedna z nich zakłada wyłączenie z katalogu lekarzy, którzy mogą być kierowani do walki z epidemią, rodziców małoletnich dzieci, a także lekarzy starszych i schorowanych. Posłowie KO chcą też skreślenia zapisu o wymianie dyrektora szpitala przez wojewodę, a także przepisu o możliwości nakładania kar na szpitale.

Terlecki do Tomczyka: "Nic pan nie powiedział poza ględzeniem"

Zamiary PiS z ekspresowym procedowaniem skrytykował ponownie Cezary Tomczyk. Szef klubu PO mówił dziś w Sejmie, że nie warto spieszyć się z projektem ustaw ws. zwalczania epidemii, by później je wielokrotnie poprawiać, również przez Senat. Skrytykował działania rządu, skupiające się na późniejszym „pudrowaniu” rzeczywistości w TVP Info.

Zobacz także

Jego 10-minutowe wystąpienie krótko skwitował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. – Nic pan nie powiedział poza ględzeniem”.

RadioZET.pl/PAP/Sejm na żywo, Youtube.com