Zamknij

O dostępie do granicy zadecyduje szef MSWiA. Sejm odrzucił poprawki Senatu

30.11.2021 15:52

Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Nowela zaproponowana przez rząd PiS trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. O warunkowym dostępie do granicy będzie decydował szef MSWiA. 

Sejm odrzucił poprawki Senatu ws. ustawy o obronie granicy
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Sejm odrzucił poprawki Senatu, wniesione do projektu noweli ustawy o ochronie granicy. Senatorowie opozycyjnej większości chcieli m.in., aby zakaz, który będzie mógł być wprowadzony w strefie nadgranicznej, nie obowiązywał dziennikarzy, organizacji humanitarnych, czy medyków.

Sejm większością głosów PiS i popierających Zjednoczoną Prawicę odrzucił wszystkie osiem poprawek. Nowe przepisy umożliwiają de facto kontynuację restrykcji z kończącego się we wtorek 30 listopada stanu wyjątkowego (zgodnie z konstytucją nie mógł zostać drugi raz przedłużony).

Sejm przeciw poprawkom Senatu do ustawy o ochronie granicy

Nowela ustawy o ochronie granicy państwowej umożliwi czasowy zakaz przebywania w strefie nadgranicznej. Będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej - z Białorusią, Ukrainą i Rosją - w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej. Oznacza to uznaniowość w jego egzekwowaniu.

Zakaz wyłącza mieszkańców terenów przygranicznych i prowadzących tam działalność gospodarczą. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Jedna z odrzuconych poprawek zakładała usunięcie kary aresztu, a jedynie grzywnę za złamanie zakazu. Sejm nie zgodził się również, by szef MSWiA i komendant główny Straży Granicznej co 30 dni składaliby izbie niższej sprawozdanie z obowiązywania zakazu.

Dwaj posłowie wyrzuceni z obrad Sejmu

W Sejmie nie brakowało nerwowości niezwiązanych z przedmiotem głosowania. Marszałek Sejmu wyrzuciła z obrad dwóch posłów Konfederacji (Grzegorza Brauna i Jakuba Kuleszę) za odmowę założenia maski ochronnej, mimo kilkukrotnych apeli. Posłowie opuścili salę obrad.

loader

RadioZET.pl/PAP - Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk