Zamknij

Sejm podjął decyzję. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun bez immunitetu

29.09.2022 16:35

Sejm uchylił immunitet posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi. Chodzi o wykroczenie drogowe podczas manifestacji w Warszawie i odmowę przyjęcia mandatu. O pociągnięcie Brauna do odpowiedzialności karnej wnioskował Komendant Główny Policji.

Grzegorz Braun
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Za uchyleniem immunitetu posłowi Grzegorzowi Braunowi zagłosowało 361 posłów, 20 było przeciw, a 27 wstrzymało się od głosu.

Z 10 wnioskami dotyczącymi wyrażenia zgody przez Sejm na pociągnięcie Brauna do odpowiedzialności karnej wystąpiła w ubiegłym roku policja. Dziewięć wniosków dotyczyło tego samego zachowania, czyli nieprzestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa maseczką. 

Grzegorz Braun bez immunitetu. Sejm zdecydował

Dziesiąty wniosek związany był z naruszeniem zasad ruchu drogowego, czyli złamaniem zakazu jazdy w obu kierunkach podczas zgromadzenia publicznego w Warszawie w październiku 2021 r. I to właśnie w związku z tym ostatnim wnioskiem Sejm uchylił immunitet poselski Brauna. - Policja chciała go ukarać mandatem, którego poseł Konfederacji nie przyjął, więc Komendant Główny Policji wystąpił do Sejmu o pozbawienie posła immunitetu - mówił Polskiej Agencji Prasowej szef komisji regulaminowej Kazimierz Smoliński (PiS).

Jeszcze w środę podczas sejmowej debaty nad wnioskiem policji Braun wyjaśniał, że chodzi o to, że podczas manifestacji w Warszawie ominął samochodem wiozącym nagłośnienie policyjne zapory. Tłumaczył, że wszystko działo się podczas legalnej manifestacji z okazji rocznicy proklamowania przez Radę Regencyjną Królestwa Polskiego. W pewnym momencie, relacjonował poseł, wyrosły na drodze tej manifestacji betonowe zapory.

- W tej sytuacji zatrzymać się musiał samochód wiozący nagłośnienie. Jego porzucenie powodowałoby jednak dezorganizację całej manifestacji, bo komunikowanie się z manifestantami stałoby się niemożliwe - mówił Braun. Zdecydował się on więc wsiąść na miejsce kierowcy i prowadząc samochód, ominął zapory, przejeżdżając na drugą stronę ulicy Świętokrzyskiej.

- Nikt wtedy nie wystąpił do mnie z próbą kryminalizacji mojego czynu - powiedział Braun. Dopiero po kilku miesiącach wpłynął wniosek od komendanta policji, dołączając do dziewięciu innych wniosków o uchylenie immunitetu za "niezamaskowanie" - dodał.

Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej.

RadioZET.pl/PAP - Mateusz Mikowski