Zamknij

Ustawa "Krowa plus" przegłosowana w Sejmie. Rolnicy coraz bliżej dopłat

23.01.2020 20:52
Krowa plus przegłosowana w Sejmie
fot. Pixabay.com

Sejm przyjął dziś projekt ustawy ws. dopłat dla rolników za utrzymywanie krów mlecznych czy „mamek”. Za pierwszą z nich rolnicy otrzymają 595 złotych, za drugą – 329 zł. Dopłaty mają obowiązywać również za wypas trzody chlewnej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ustawa PiS, nazywana umownie programem „Krowa plus”, to głośna obietnica wyborcza rzucona w 2019 roku przed eurowyborami przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zakłada dopłaty dla rolników, którzy „eksploatują” krowy i trzodę chlewną ponad wymagane normy. 

Zobacz także

Jak mówił podczas drugiego czytania projektu poseł sprawozdawca Kazimierz Gwiazdowski (PiS), celem ustawy jest rekompensowanie rolnikom kosztów z związanych utrzymywaniem zwierząt w podwyższonych standardach. Ustawa zakłada, że rolnicy hodujący krowy i świnie otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe, ale pod pewnymi warunkami, gdy np. hodują ponad normę, zwiększają powierzchnię przypadającą na zwierzę (o co najmniej 20 proc.) albo dają zwierzętom dostęp do pastwiska lub wybiegu.

Na działania w ramach „Dobrostanu zwierząt" z programu unijnego RPO na lata 2014-2020 przewidziano 50 milionów euro. Szacuje się, że z tej pomocy może skorzystać ok. 65 tys. rolników – hodowców krów i świń.

„Krowa plus” - ile dofinansowania, na jakie zwierzęta?

Rolnik może wnioskować o jednorazową roczną dopłatę. Wynosi ona 185 zł z tytułu krowy mlecznej, wypasanej przez minimum 120 dni. W przypadku krów mlecznych, utrzymywanych grupowo w budynkach, a następnie powiększaniu budynków, dopłata wyniesie 595 zł.

Zobacz także

W przypadku krów „mamek” rolnik otrzyma 329 zł rocznie, jeśli zapewni zwierzęciu dostęp do środowiska zewnętrznego poza okresem wypasu (od 16 października do 14 marca).

Dopłaty przewidziano też z tytułu wypasu trzody chlewnej. Za lochę wyniosą one 301 zł rocznie, a za tucznika 24 zł na tucznika (pierwotnie planowano 100 zł za tucznika, przyp.). Przepisy nie przewidują utrzymania świń na wolnym wybiegu dopóki w Polsce jest afrykański pomór świń (ASF).

Zobacz także

Planowo ustawa miałaby wejść w życie 15 marca 2020 roku, zakładając, że przyjmie ją Senat, a następnie podpisze prezydent.

RadioZET.pl/PAP