Zamknij

Kolejna wpadka opozycji. Miliardy złotych dla TVP przeszły dzięki głosom KO

09.01.2020 17:29
Sejm głosowanie ws. TVP
fot. PAP/Rafał Guz

Dwie posłanki Koalicji Obywatelskiej nie zachowały w Sejmie dyscypliny, przyczyniając się do… przegłosowania przez PiS projektu ustawy o dofinansowaniu dla TVP i mediów publicznych na kwotę 1,95 miliarda złotych. To kolejna wielka wpadka opozycji przy kluczowym dla państwa głosowaniu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sejm tuż po godz. 15 przegłosował projekt ustawy dotyczącej dofinansowania mediów publicznych na 2020 rok. W grę wchodzi ogromna, niespotykana wcześniej kwota – PiS wniosło o dofinansowanie TVP i Polskiego Radia na poziomie 1,95 miliarda złotych. Chodzi o rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu.

Zobacz także

O mały włos ustawa nie przeszłaby przez Sejm. Na czas głosowania nie byli w gotowości wszyscy posłowie PiS (228), a salę obrad opuściła niemal cała opozycja. By ustawa mogła przejść potrzebna była nie tylko zgoda, ale obecność dwóch posłów więcej.

Do głosowania stawiły się dwie posłanki Koalicji Obywatelskiej, Iwona Śledzińska-Katarasińska i Małgorzata Tracz. Choć były przeciw ustawie sama ich obecność przyczyniła się do zaistnienia kworum (niezbędnej liczby posłów na czas głosowania, tzn. połowy liczby posłów Sejmu), a tym samym przegłosowania ustawy.

Opozycja może jedynie rozdzierać szaty. Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski napisał Twitterze:

By ustawa weszła w życie potrzebna jest jeszcze zgoda Senatu (którego sprzeciw może odrzucić Sejm) oraz podpis prezydenta.

RadioZET.pl/Twitter/Sejm