Zamknij

Rekompensaty za stan wyjątkowy. Sejm przyjął projekt ustawy

17.09.2021 19:29
Sejm za rekompensatami za stan wyjątkowy
fot. Jakub Kaminski/East News

Sejm przyjął projekt ustawy ws. rekompensat dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią. Marszałek Senatu zapewnił, że izba wyższa zajmie się sprawą w pierwszym możliwym terminie.

Sejm poparł projekt ustawy zakładający rekompensaty na rzecz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w pasie przy granicy z Białorusią, objętym od pierwszych dni września stanem wyjątkowym.

Projekt ustawy poparli wszyscy obecni na głosowaniu posłowie (445), nikt nie wstrzymał się od głosu.

Rekompensaty za stan wyjątkowy. Sejm przyjął projekt ustawy

Wprowadzony rozporządzeniem prezydenta stan nadzwyczajny zakłada ograniczenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mogą starać się o rekompensaty. Projekt MSWiA zakłada, że rekompensaty dla podmiotów gospodarczych wyniosą 65 proc. miesięcznego przychodu od czerwca do sierpnia 2021 roku. Mowa wyłącznie o przedsiębiorcach związanych z branżą turystyczną.

Marszałek Senatu: Zwołam posiedzenie na wtorek

Tuż po przyjęciu projektu ustawy przez posłów marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że zwoła posiedzenie izby wyższej w tej sprawie pierwszym możliwym terminie. "Senat RP zajmie się w pierwszym możliwym terminie ustawą o rekompensatach dla przedsiębiorców z terenów objętych stanem wyjątkowym. Zwołałem posiedzenie Izby na wtorek, 21 września. Zadbamy o to, by przedsiębiorcy nie ucierpieli w wyniku działań władzy!" - skomentował z polityczną kontrą marszałek Grodzki.

RadioZET.pl