Zamknij

Rodziny najwyższych urzędników ujawnią majątek. Sejm przegłosował ustawę

11.09.2019 22:20
Państwo
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Sejm przyjął ustawę ujawniającą majątki rodzin najważniejszych urzędników państwowych. Rodziny najważniejszych osób w państwie będą musiały ujawniać dochody i majątek w ramach oświadczeń majątkowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ustawa ujawniająca majątek rodzin polityków wejdzie w życie z inicjatywy PiS. Rządzący zadecydowali o tym w maju, w reakcji na publikacje dotyczące majątku rodziny premiera Mateusza Morawieckiego. Jego kancelaria powstał projekt nowego prawa.

Zobacz także

Zgodnie z zapowiedzią Jarosława Kaczyńskiego ustawa została uchwalona przez Sejm tej kadencji. Wymusza na rodzinie polityków składanie oświadczeń majątkowych. Ustawa obejmie bliskich (włącznie z dziećmi) premiera, ministrów, senatorów, europosłów, ale też prezesów NBP, Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego. Łącznie dotyczy blisko 30 urzędników, również wojewodów, prezesów PFRON, NFOŚiGW, NFZ, Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i ARiMR-u.

Za uchwaleniem projektu ustawy głosowało 258 posłów, 22 było przeciwko. 139 posłów (głównie z klubu PO-KO). Teraz zajmie się nią Senat, a następnie prezydent.

RadioZET.pl/PAP