Ekspert prawa ostrzega: Sejm złagodził kary za pedofilię

22.05.2019 10:17
Ekspert prawa ostrzega: Sejm złagodził kary za pedofilię
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Eksperci od prawa karnego alarmują – nowelizacja Kodeksu karnego, a zwłaszcza zapisów dotyczących kar za pedofilię, jest bublem prawnym. W rozmowie z Onetem podkreślają, że nowe zapisy nie obejmują kar dla tych, którzy doprowadzają małoletniego do lat 15 do obcowania płciowego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sejm przyjął kilka dni temu kolejną z nowelizacji Kodeksu karnego. Rząd i większość sejmowa podkreśla, że to zasługą PiS jest zaostrzenie kar za pedofilię. Innego zdania są prawnicy z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. Ich zdaniem rozbicie art. 200 Kodeksu karnego na cztery paragrafy, może w praktyce przełożyć się na... uniknięcie kary przez pedofilów!

Chodzi o brak kary za „doprowadzenie małoletniego do lat 15 do obcowania płciowego”. Obawy wzbudza także brak możliwej izolacji pedofila tuż po odbyciu kary.

Ważny artykuł Kodeksu karnego rozbity na 4 paragrafy. Prawnik: „Poraża liczba błędów”

Sprawa dotyczy zmian w artykule 200 Kodeksu karnego. W obowiązującym wciąż 1 paragrafie uznaje za przestępstwo zarówno „obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15. roku życia, jak dopuszczenie się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej”.

W noweli uchwalonej właśnie przez Sejm wspomniany artykuł został podzielony na cztery oddzielne paragrafy. Eksperci alarmują, że w myśl nowego par. 3, za przestępstwo uznane zostaną „inne czynności seksualne” z małoletnim poniżej 15 lat, ale przestępstwem nie będzie już „doprowadzenie małoletniego poniżej 15 lat do obcowania płciowego”.

Mianem „niedoróbki” określa tę zmianę doktor Mikołaj Małecki z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. W rozmowie z Onetem podkreślił, że łączna ilość błędów w noweli KK „poraża”.

Proszę zwrócić uwagę, że ministerstwo pracowało nad tym kodeksem przez kilka miesięcy. Dlatego przy tak długiej pracy takie buble nie powinny się zdarzać.

dr Mikołaj Małecki, Krakowski Instytut Prawa Karnego, w rozmowie z Onetem

Do krytyki eksperta odniósł się dla serwisu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zastrzegł, że cieszy go dyskusja w tej sprawie, niemniej do opinii prawnika nie należy podchodzić „bezkrytycznie”.

– Nie wszystko, co się tam znajduje, to jest „prawda objawiona” – oświadczył dla Onetu Zbigniew Ziobro.

RadioZET.pl/Onet