Zamknij

Sejm poparł rząd i służby w działaniach na granicy. "Reżim Łukaszenki zaatakował Polskę"

PAP
17.11.2021 19:21
Kryzys na granicy
fot. Irek Dorozanski/DWOT/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Sejm przyjął w środę uchwałę ws. solidarności z rządem i instytucjami zaangażowanymi w ochronę granicy z Białorusią. "Reżim Łukaszenki zaatakował Polskę, wykorzystując sprowadzone przez siebie tysiące migrantów" - napisano w dokumencie.

Granica polsko-białoruska od początku listopada jest miejscem eskalacji kryzysu migracyjnego. Rząd w Warszawie oskarża reżim Alaksandra Łukaszenki o sprowadzenie kilku tysięcy migrantów w okolice granicy z Polską i zmuszanie ich do nielegalnego wkraczania na teren UE. 

W podobnym duchu została napisana specjalna sejmowa uchwała, której autorami byli posłowie klubu PiS. Za jej przyjęciem opowiedziało się 259 posłów, przeciw było 60, a od głosu wstrzymało się 98. Projekt uchwały w tej sprawie przygotował też klub KO.

Sejm przyjął uchwałę poparcia dla rządu i służb. "Wyrażamy solidarność"

"Reżim Alaksandra Łukaszenki zaatakował Polskę, wykorzystując sprowadzone przez siebie tysiące migrantów do szturmu na granice Rzeczypospolitej Polskiej. Od wielu lat nasze państwo nie stało przed tak dużym zagrożeniem swojego bezpieczeństwa i integralności granic. W chwili próby Sejm Rzeczypospolitej wyraża w tej sprawie solidarność z polskim rządem wraz ze wszystkimi instytucjami państwa polskiego i osobami zaangażowanymi w obronę Polski i Polaków" - głosi przyjęta uchwała.

"Pokolenia naszych przodków walczyły o wolną i niepodległą Polskę, pamiętając o ich poświęceniu, dziś naszym obowiązkiem jest stanąć ramię w ramię z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji, żołnierzami Wojska Polskiego, w tym WOT i przedstawicielami innych służb dumnie noszącymi polski mundur i strzegącymi granic państwa oraz suwerenności naszej ojczyzny" - podkreślono.

"Sejm RP wyraża również wdzięczność lokalnej społeczności i wszystkim, którzy udzielają wsparcia naszym służbom na polskiej granicy oraz niosą pomoc humanitarną ofiarom kryzysu, za który pełną odpowiedzialność ponosi rząd Białorusi" - głosi projekt. Podkreślono w nim również, że Sejm stanowczo potępia akcje dezinformacyjne i inne działania prowadzące do destabilizacji Polski. "Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom wobec zewnętrznego ataku oraz zagwarantowanie nienaruszalności granic jest obowiązkiem państwa polskiego wynikającym wprost z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej" - napisano w uchwale.

"Podstawowym zadaniem spoczywającym na wszystkich obywatelach Rzeczypospolitej, a w szczególności na reprezentantach polskiego narodu – niezależnie od poglądów politycznych – jest wspieranie instytucji państwa i jego służb. Rzeczpospolita Polska jest państwem silnym siłą swoich instytucji i swoich obywateli. Jeżeli będziemy solidarni, razem skutecznie stawimy czoła atakowi na nasze państwo. O tę solidarność Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się dziś do wszystkich Polaków" - czytamy w uchwale.

RadioZET.pl/PAP - Karol Kostrzewa