Sejm wybrał wicemarszałków. Wśród nich Terlecki, Czarzasty, Kidawa-Błońska

12.11.2019 20:15
Sejm
fot. PAP

Małgorzata Gosiewska, Ryszard Terlecki (oboje z PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) Włodzimierz Czarzasty (Lewica) i Piotr Zgorzelski (PSL-KP) zostali wybrani na wicemarszałków Sejmu. Oznacza to, że swoich przedstawicieli w Prezydium Sejmu będą miały wszystkie kluby poselskie. 

We wtorek uroczyście zainaugurowano IX kadencję Sejmu. Jako marszałek senior występował były szef MON Antoni Macierewicz, a swoje przemówienia wygłosili prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Wybrano wicemarszałkowie Sejmu

Podczas pierwszego posiedzenia marszałkiem Sejmu wybrana została piastująca ten urząd od sierpnia bieżącego roku Elżbieta Witek.

Sejm wygrał także pięcioro wicemarszałków. Byli to: Małgorzata Gosiewska, Ryszard Terlecki (oboje z PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) Włodzimierz Czarzasty (Lewica) i Piotr Zgorzelski (PSL-KP).

Zobacz także

Za kandydaturą Terleckiego opowiedziało się 299 posłów, 129 się wstrzymało, 19 było przeciw. Za kandydaturą Gosiewskiej opowiedziało się 435 posłów, 7 się wstrzymało, 10 było przeciw.

Konfederacja nie poparła żadnego z kandydatów

Za kandydaturą Kidawy-Błońskiej opowiedziało się 411 posłów, 20 się wstrzymało, 12 było przeciw. Za kandydaturą Czarzastego opowiedziało się 384 posłów, 7 się wstrzymało, 22 było przeciw, a za kandydaturą Zgorzelskiego opowiedziało się 422 posłów, 18 się wstrzymało, 10 było przeciw.

Zobacz także

Grzegorz Braun (Konfederacja) przekonywał, że jego koło odda głosy przeciwko kandydatom, bo - w jego ocenie - doszło do "dyktatu silniejszego", ponieważ nie będzie w prezydium izby przedstawiciela Konfederacji.

RadioZET.pl/PAP