Zamknij

Opozycja wygrała głosowanie w Sejmie. Posłowie PiS je unieważnili

16.09.2021 13:34
opozycja wygrała głosowanie w sejmie
fot. PAP

Gorąco w Sejmie. Opozycja wygrała głosowanie podczas sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Chodziło o poprawkę zwiększającą dochody samorządów w związku z Polskim Ładem. Posłowie PiS złożyli jednak wniosek, aby głosowanie zostało unieważnione.

Sejm. Opozycja wygrała głosowanie podczas sejmowej Komisji Finansów Publicznych, ale posłowie PiS złożyli wniosek o unieważnienie wyników. Ostatecznie prace komisji zostały "cofnięte" do czasu sprzed głosowania wygranego przez opozycję. Politycy mówią o reasumpcji i kolejnym "witkowaniu" w Sejmie.

Wspomnianą poprawkę złożył poseł Michał Gramatyka z koła Polska 2050. Na jej wprowadzenie do projektu zgodziło się 32 posłów, przeciw było 28.

Opozycja wygrała głosowanie na komisji. Posłowie PiS je unieważnili

Opozycja przegłosowała poprawkę, która zakładała zwiększenie rekompensat dla samorządów za straty, jakie poniosą ze względu na Polski Ład. Posłowie PiS argumentowali swoją decyzję o unieważnieniu głosowania "wewnętrznymi sprzecznościami w ustawie".

- Reasumpcja! - skandowali politycy opozycji. - To nie jest żadna reasumpcja tylko dostosowanie treści - zareagował poseł PiS Henryk Kowalczyk.

- Rozumiem, że państwo macie sprawdzony system "witkowania". Niemniej jednak wyrażam stanowczy sprzeciw (...) Wniosek jest całkowicie bezprzedmiotowy i nie powinien być głosowany - powiedział Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej.

- Parlamentaryzm nie powinien polegać na tym, że odwracają państwo wynik głosowania. Pan przewodniczący ma pełne prawo do tego, żeby stanąć obok marszałek Witek w dziedzinie spontanicznych reasumpcji i przegranych głosowań - ocenił Michał Gramatyka.

RadioZET.pl