Komisje Senatu przeciw ustawie kagańcowej. Wkrótce głosowanie w izbie wyższej

14.01.2020 20:08
Senat ustawa kagańcowa
fot. Jan Bielecki/East News

Komisje w Senacie opowiedziały się za odrzuceniem przegłosowanej przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów. Informację przekazał na Twitterze senator Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). Senat wkrótce zadecyduje o ustawie, nazywanej przez opozycję kagańcową.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Senat obraduje nad nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych. PiS, forsując rozwiązania, mówi o uporządkowaniu chaosu prawnego poprzez dyscyplinowanie sędziów. Opozycja twierdzi, że ustawa jest „kagańcem” na trzecią władzę, niszczącą fundamenty trójpodziału władzy.

Zobacz także

Rządzony przez większość KO, PSL, SLD Senat będzie głosował ws. ustawy w środę, 15 stycznia. Już dziś w temacie wypowiedziały się jednak senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, odrzucając rozwiązania przegłosowane w Sejmie

Dwie połączone senackie komisje odrzuciły projekt ustawy „kagańcowej”

Krzysztof Brejza, senator KO, na Twitterze

Dodajmy, że dziś Komisja Europejska wniosła do TSUE o zastosowanie środków tymczasowych ws. systemu dyscyplinującego sędziów, z naczelnym wskazaniem na Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, powołaną za rządów PiS. 

Nowe przepisy są krytykowane przez opozycję, Rzecznika Praw Obywatelskich i część środowiska sędziowskiego. Negatywne opinie prawne w sprawie niektórych rozwiązań proponowanych wyrazili m.in. RPO i Sąd Najwyższy.

RadioZET.pl/PAP/Krzysztof Brejza