Zamknij

Senat przyjął poprawki do Kodeksu karnego. Marszałek: „Ustawa będzie karała pedofilów w sposób adekwatny”

24.05.2019 14:21
Senat przyjął poprawki do Kodeksu karnego. Marszałek: „Ustawa będzie karała pedofilów w sposób adekwatny”
fot. Mateusz Grochocki/East News

Senat RP przyjął poprawki do projektu ustawy zmieniającej Kodeks karny. Chodzi o głośne ostatnio zapisy dotyczące kar za przestępstwa pedofilii. Marszałek izby wyższej parlamentu Stanisław Karczewski przyznał, że ustawa po senackich zmianach jest dobra i przestępcy będą w należyty sposób karani.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nowela Kodeksu karnego zakłada nawet 30 lat więzienia za zgwałcenie dziecka. Projekt wywołuje jednak spore kontrowersje prawników, Rzecznika Praw Obywatelskich i posłów opozycji. Parlamentarzyści z klubu PO-KO stwierdzili wczoraj wręcz, że PiS, „zamiast zaostrzyć sankcje za pedofilię i jej ukrywanie, uchwalił amnestię dla pedofilów”. Posłowie podnosili m.in. kwestię zniesienia ochrony pedofilów, którzy odbyli już karę więzienia. Domagali się nawet wycofania ustawy i rozpoczęcia procedowania od nowa.

Senat podjął jednak prace nad projektem. Przez kilka godzin procedowania wpłynęły liczne poprawki. Zadowolenia nie krył później marszałek Izby Wyższej Stanisław Karczewski.

Zgłoszone poprawki, które pozytywnie zaopiniowały senackie komisje, wyeliminują zastrzeżenia dot. nowelizacji Kodeksu karnego. Tak, że będzie to dobra ustawa, która w sposób adekwatny będzie karała pedofilów. Każdą klęskę można przekuć w sukces.

Stanisław Karczewski, marszałek Senatu

Ostatecznie wniesiono 34 zmiany do projektu ustawy nowelizującej Kodeks karny. Część z nich została zaproponowana przez Biuro Legislacyjne Senatu.
Burzliwą dyskusję wywołała kwestia odejścia od przepisu nakładającego na sąd obowiązek orzekania w określonych wypadkach tzw. bezwzględnego dożywocia, bez prawa do warunkowego zwolnienia. Inna z poprawek zakłada karę do 15 lat więzienia za „doprowadzenia takiego małoletniego do obcowania płciowego”. Na poziomie Sejmu projekt nie miał tego zapisu, co wywołało niekończące się spekulacje.

Zobacz także

Karczewski odniósł się dziś do krytycznych ocen ekspertów, którzy wypunktowali wielość błędów. Otwarcie przyznał, że jako polityk PiS nie ma poczucia klęski.

– Poprawiamy tę ustawę, jest bardzo wiele poprawek, które eliminują wszystkie zastrzeżenia – odpowiedział Karczewski.

RadioZET.pl/PAP