Zamknij

500 plus dla niepełnosprawnych z ważną poprawką. Projekt wraca do Sejmu

31.07.2019 18:08
500 plus dla niepełnosprawnych
fot. Pixabay

Przekroczenie progu nie będzie oznaczało utraty świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych. Jak informuje PAP, senatorzy zgłosili do opracowywanej ustawy kilka poprawek, w tym zasadę „złotówka za złotówkę”. To oznacza, że niewielkie przekroczenie progu nie będzie oznaczało utraty świadczenia, a jedynie jego pomniejszenie – o kwotę powyżej progu. Jeszcze w środę projekt ustawy wróci do Sejmu. Jeśli posłowie zatwierdzą zmiany, projekt trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Senat przyjął poprawkę zgłoszoną przez senator PiS Bogusławę Orzechowską. Zakłada ona, że osoby z niepełnosprawnością pobiorą maksymalnie 500 złotych świadczenia uzupełniającego, a razem z innymi pomocami państwa nie więcej niż 1600 zł.

Zobacz także

Poprawka zakłada również zasadę "złotówka za złotówkę". Przy świadczeniach wyższych niż renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (1100 zł) rządowa pomoc będzie wypłacana do wspomnianych 1600 zł. Dzięki tej zasadzie wiele osób z niepełnosprawnością nie wypadnie z programu, a otrzyma okrojone świadczenie.

Na co nie zgodził się Senat?

Senat odrzucił poprawki zgłaszane przez posłów opozycji, które zakładały m.in. coroczną waloryzację świadczenia, objęcie nim niepełnosprawnych osób małoletnich oraz niezależność wsparcia od obecnie pobieranych świadczeń – np. emerytur i rent. 

Jeszcze w środę wieczorem w Sejmie planowane są głosowania w sprawie poprawek Senatu do ustawy "500 plus dla niepełnosprawnych" co wynika z harmonogramu obrad Sejmu.

RadioZET.pl/PAP