Zamknij

Niższy PIT dla pracujących coraz bliżej. Senat zadecydował

31.08.2019 18:40
PIT
fot. Pixabay.com

Coraz bliżej niższego podatku PIT dla pracujących Polaków. Senat nie zgłosił poprawek do projektu ustawy, która obniża podatek z 18 do 17 procent i zwiększa tzw. koszty uzyskania przychodów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. Za jej podjęciem w Senacie głosowało 62 senatorów, jeden był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu.

Nowe rozwiązania dotyczą ok. 25 milionów pracujących Polaków po 26 roku życia oraz emerytów i rencistów. Ustawa, jak zakłada rząd, miałaby wejść w życie od 1 października tego roku. Młodsi od sierpnia korzystają z rządowej ulgi, czyli zerowego PIT.

Zobacz także

Jak przekonywał premier Mateusz Morawiecki obniżka PIT „ma przyspieszyć budowę klasy średniej w Polsce”. Niższy podatek oznacza wyższe płace, ale też i emerytury oraz renty. Dla pracujących oznacza to wyższe wynagrodzenia o kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Przy minimalnej krajowej (2250 zł brutto) w portfelu zostanie 472 zł. Przy przeciętnej pensji (obecnie 4 765 zł), w kieszeni zostanie rocznie 732 zł.

Ustawa zakłada też wzrost kosztów uzyskania przychodów. Dla pracujących na jednym etacie będzie to skok ze 111,25 zł na 250 zł, dla etatowców dojeżdżających z 139,06 zł do 300 zł (wszystko miesięcznie).

RadioZET.pl/PAP