Zamknij

„Kilku nowych ministrów i zmiany strukturalne”. Morawiecki powoła nowy rząd

08.11.2019 14:06
Mateusz Morawiecki
fot. Piotr Molecki/East News

Skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego poznamy w piątek po posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS. „Będzie zmienionych kilku ministrów, będzie kilku nowych ministrów, będą również zmiany o charakterze strukturalnym w rządzie” – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Na piątek zaplanowane jest posiedzenie Komitetu Politycznego PiS. Po jego zakończeniu zostanie ogłoszona struktura oraz skład nowego rządu. Według Piotra Müllera zaprzysiężenie nowych ministrów będzie możliwe w przyszłym tygodniu – zależy to jednak od terminów wyznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W ramach zmiany rządu będzie zmienionych kilku ministrów i, co za tym idzie, będzie kilku nowych ministrów. Będą również zmiany o charakterze strukturalnym, czyli niektóre ministerstwa przejmą kompetencje innych ministerstw, zmienią się niektóre nazwy resortów. W związku z tym kilka zmian o charakterze strukturalnym również w rządzie zajdzie.

mówił w piątek rzecznik rządu

Müller wyjaśnił, że „nie będzie to rewolucja” w rządzie Morawickiego, a raczej „korekty”. „Kilka istotnych dla funkcjonowania rządu zmian zajdzie w tym w zakresie funkcjonowania kancelarii premiera” – dodał.

Zobacz także

Zapytany, czy resortów będzie więcej niż w dotychczasowym rządzie, odpowiedział, że nie jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć, bo nie sprawdzał tych liczb. Müller nie odpowiedział też na pytanie, kto w nowym rządzie będzie pełnił funkcję wicepremiera. Poinformował, że skład rządu w piątek przedstawi premier Mateusz Morawiecki. „Myślę, że nie będzie zaskoczenia w tym zakresie” – ocenił.

Zgodnie z przepisami dotychczasowy premier składa dymisję rządu w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji – pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji odbędzie się we wtorek 12 listopada. Następnie prezydent desygnuje premiera, który proponuje skład Rady Ministrów. Prezydent powołuje szefa rządu wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu. 

RadioZET.pl/PAP