Zamknij

Sławomir Nowak z zarzutami. Jest wniosek o areszt dla byłego ministra

21.07.2020 20:03
Sławomir Nowak
fot. PAP

Sławomir Nowak we wtorek rano usłyszał zarzuty. Po południu Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła do sądu wnioski o areszt dla byłego ministra transportu, byłego dowódcy jednostki "Grom" Dariusza Z. oraz biznesmena Jacka P. - poinformowała Mirosława Chyr. 

Sławomir Nowak został doprowadzony do warszawskiej prokuratury okręgowej w celu przesłuchania we wtorek po godzinie 8. Były minister transportu i były szef Ukrawtodoru na Ukrainie usłyszał zarzuty. Czynności zakończyły się około godziny 12. Jak przekazała prokurator Mirosława Chyr, wyjaśnienia składał też zatrzymany wraz z Nowakiem Dariusz Z. Natomiast Jacek P. odmówił składania wyjaśnień.

Prokurator Chyr zapowiedziała następnie, że prokuratura podjęła decyzję o sporządzeniu wniosków o areszt wobec zatrzymanych. Do sądu skierowano je we wtorek około godziny 19. Ich rozpatrzeniem sąd ma zająć się w środę.

Sławomir Nowak usłyszał zarzuty. Co robił na Ukrainie? 

Sławomir Nowak, były minister transportu i były szef ukraińskiej agencji drogowej Ukrawtodor został w poniedziałek zatrzymany w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i praniem brudnych pieniędzy. Wraz z nim zatrzymano w Warszawie b. dowódcę jednostki "Grom" Dariusza Z., a w Gdańsku biznesmena Jacka P.

We wtorek Sławomir Nowak usłyszał zarzut kierowania w okresie od października 2016 r. do września 2019 r. zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji. Były polityk jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy. W efekcie tych przestępstw miał uzyskać 1,3 mln zł.

Zobacz także

Z kolei Dariuszowi Z. oraz Jackowi P. postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz przyjmowania korzyści majątkowych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest równolegle przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Warszawie a także Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną w Kijowie oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy. W sprawie toczą się odrębne śledztwa w Polsce i na Ukrainie, a dowodami wymienia się i działania koordynuje specjalnie w tym celu powołany zespół śledczych. 

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP