Zamknij

Ostry manifest medyków i pacjentów w Warszawie: Chory kraj

09.09.2019 14:35
NFZ
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Frustracja lekarzy w Warszawie. „To chory kraj” – mówią Radiu ZET stołeczni medycy, ale też pielęgniarki i pacjenci. Wspólnie przygotowali do rządzących apel zawierający sześć punktów, które ich zdaniem mają uzdrowić system ochrony zdrowia. Główny postulat to zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 7 procent w 2021 roku.

Służba zdrowia, a zwłaszcza jej stan, nie przynoszą Polsce chluby. Zdaniem Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie kolejne rządy i partie zajmują się tylko reakcją na kryzysy w NFZ.

Jesteśmy zmęczeni tym, że ponad naszymi głowami politycy uprawiają grę polityczną. Widzimy tylko „gaszenie pożarów”, nie widzimy całościowej wizji naprawy służby zdrowia.

Łukasz Jankowski szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, dla Radia ZET

Jak dodaje, „to eksperci powinni określić maksymalny czas oczekiwania na wizytę”. Frustrację czują też pacjenci. Nie tylko w stolicy.

Zobacz także

Pacjent polski nieustannie stoi, umiera w kolejkach. Wielokrotnie nie doczeka na swoją wizytę.

Magdalena Kołodziej z fundacji My Pacjenci, dla Radia ZET

Co zatem proponuje środowisko lekarzy i pacjentów? Mowa o zdrowotnym „sześciopaku”. To swoisty apel, który zawiera sześć propozycji na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia. Zrzeszeni lekarze, pielęgniarki i pacjenci przekażą je po wyborach nowemu rządowi. 

Zobacz także

– Będzie on przekazany nowemu rządowi po wyborach. Apel zawiera między innymi propozycję podniesienia nakładów na leczenie do prawie 7 procent PKB do 2021 roku – dodaje Kołodziej.

RadioZET.pl/DaW