Księdza trzeba chronić jak funkcjonariusza publicznego. Tego chce posłanka PiS

06.08.2019 08:01
Kaczyński i Sobecka
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Anna Sobecka, toruńska posłanka PiS, skierowała list otwarty do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w którym zaapelowała o zmiany w Kodeksie karnym. Powód? Zdaniem Sobeckiej należy surowiej karać za ataki na księży. Surowiej, czyli tak, jak za ataki na funkcjonariuszy publicznych.

Anna Sobecka chce, żeby polscy duchowni byli chronieni tak samo jak funkcjonariusze publiczni. Oznaczałoby to karę do 10, a nawet 12 lat więzienia za napaść na księdza z użyciem broni czy z pomocą innej osoby. Posłanka PiS wystosowała w tej sprawie list otwarty do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak czytamy, dzięki zaostrzeniu kar zmniejszyłby się problem agresji i „spirala nienawiści” wobec duchownych. Zdaniem Sobeckiej duchowni są narażeni na ataki ze względu na swoją przynależność wyznaniową.

Wydarzenia ostatnich miesięcy nakazują wręcz, otoczyć ochroną prawną kapłanów i inne osoby duchowne, które w związku ze swoją przynależnością wyznaniową i prowadzoną w jej ramach działalnością publiczną stają się celami bestialskich ataków.

napisała Anna Sobecka w piśmie do Ziobry

Posłanka posłużyła się tu kilkoma przykładami, w tym sprawą ataku na księdza z Turku, który miał zostać zaatakowany krzyżem i zrzucony z fotela, bo nie chciał przyjąć aktu apostazji, a także incydent z Wrocławia, gdzie w czerwcu ksiądz został ugodzony nożem w drodze na mszę.

Przypomnijmy, że Sobecka jest znana ze swojej religijności i kojarzona ze środowiskiem ojca Rydzyka.

Zobacz także

RadioZET.pl