Zamknij
34%
18%
11%
5%
5%
3%
18%
PiS
KO
Polska 2050
Lewica
Konfederacja
PSL
Nie wiem
PiS
34%
KO
18%
Polska 2050
11%
Lewica
5%
Konfederacja
5%
PSL
3%
Nie wiem
18%

Koalicja Obywatelska w górę, PiS i Polska 2050 w dół, a PSL poza Sejmem - wynika z najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych CBOS. Badanie opinii przeprowadzono po wyjściu Jarosława Gowina i jego Porozumienia z obozu Zjednoczonej Prawicy.

PiS 10 sierpnia zdecydował się zakończyć współpracę rządową z dotychczasowym wicepremierem i ministrem rozwoju Jarosławem Gowinem. Dzień później jego ugrupowanie, Porozumienie, zdecydowało o opuszczeniu obozu Zjednoczonej Prawicy. To jednak nie przeszkodziło partii Jarosława Kaczyńskiego przegłosować w Sejmie lex TVN, czyli kontrowersyjną nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Stało się to możliwe dzięki poparciu m.in. posłów Kukiz'15.

Zmiany w koalicji rządowej tylko nieznacznie wpłynęło na poparcie dla głównych partii politycznych. Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, PiS wraz z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry może liczyć na 34 proc. poparcia. Oznacza to spadek o 2 pkt. procentowe w porównaniu do badania z lipca.

Sondaż CBOS. PiS w dół, KO z większym poparciem

Na kolejnym miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska. Głos na nią zadeklarowało 18 proc. ankietowanych, o 2 pkt. procentowe więcej niż w lipcu. W Sejmie znalazłaby się jeszcze Polska 2050 Szymona Hołownii z 11 proc. (2 pkt. procentowe w dół) oraz Lewica i Konfederacja z poparciem na poziomie 5 proc. (oba ugrupowania bez zmian). 

PiS wraz ze swym obecnym koalicjantem, Solidarną Polską cieszy się poparciem 34 proc. badanych, Koalicja Obywatelska - 18 proc., a Polska 2050 Szymona Hołownii - 11 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Po 5 proc. ankietowanych deklaruje głosowanie na Konfederację i Lewicę (bez zmian w porównaniu do lipca). Poza Sejmem znalazłoby się PSL-Koalicja Polska z 3 proc. poparcia (również bez zmian) 

Według CBOS, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w sierpniu, chciałoby w nich wziąć udział trzy czwarte uprawnionych do głosowania (75 proc.) – tyle samo, ile w lipcu. Podobnie jak w ubiegłym miesiącu, blisko co piąty Polak deklarujący chęć wzięcia udziału w wyborach do parlamentu nie jest zdecydowany, na kogo miałby zagłosować (18 proc.).

5 proc. wyborców (o 2 pkt proc. więcej niż w lipcu) z jakichś względów nie chciało ujawnić swoich opinii. W sumie zatem - jak zauważa CBOS - preferencje prawie jednej czwartej potencjalnych uczestników wyborów pozostają nieznane. W stosunku do lipca wszystkie odnotowane w tym miesiącu zmiany są nieistotne statystycznie.

Badanie CBOS pt. "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (metoda CAWI).

Badanie zrealizowano od 16 do 26 sierpnia 2021 r. na próbie liczącej 1167 osób (w tym: 62,4 proc. metodą CAPI, 23,5 proc. – CATI i 14,1 proc. – CAWI).

RadioZET.pl/PAP