Zamknij

Sondaż CBOS: Wzrasta nieufność do prezydenta i premiera

27.02.2020 12:47
Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki, Zbigniew Ziobro
fot. PAP, Wikimedia.org

Niepokojący dla PiS trend w sondażu CBOS. Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wciąż prowadzą w rankingu zaufania, jednak w lutym wzrósł odsetek Polaków, którzy im nie ufają.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Sondaż CBOS, znany z przychylnych wyników dla ekip rządzących, może niepokoić liderów Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

Wywodzący się z partii prezydent i premier wciąż są liderami rankingu zaufania ( Andrzej Duda 60 proc., Mateusz Morawiecki 55 proc.), ale odnotowali spadki w tej materii. Dudzie i Morawieckiemu skoczył za to wskaźnik nieufności. Prezydentowi nie ufa dziś 29 proc. ankietowanych (wzrost o 6 pkt. proc.), a premierowi 31 proc. (wzrost o 7 pkt. proc.).

Obojętność wobec głowy państwa deklaruje 9 proc. badanych, a o premierze zdania nie ma co dziewiąty z pytanych (11 proc.).

Zobacz także

Trzecie miejsce w rankingu zaufania ma Zbigniew Ziobro (44 proc., również spadek, o 2 pkt. proc.). Minister sprawiedliwości musi jednak liczyć się z wysokim wskaźnikiem nieufności (37 proc., wzrost o 2 pkt proc.).  

Tuż za Ziobrą jest Jarosław Kaczyński, któremu, zdaniem CBOS, ufało w lutym 43 proc. pytanych. Szef PiS wzbudza skrajne emocje i ten trend się nie zmienia – nie ufa mu również 43 proc. pytanych (wzrost o 3 pkt. proc.). Co dziewiąty z Polaków wyraża wobec szefa PiS obojętność.

Pierwszym politykiem opozycji w rankingu zaufania pozostał Władysław Kosiniak-Kamysz. Szefowi PSL ufa 40 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt. proc.), może też liczyć na stosunkowo niski poziomi nieufności, bo tylko 15 proc. (bez zmian). Na niekorzyść Kosiniaka-Kamysza działa brak wyrobionej opinii (17 proc.), a przede wszystkim to, że co piąty z pytanych (22 proc.) go nie zna.

Najwięcej zaufania w Platformie Obywatelskiej wzbudza wicemarszałek Sejmu i kandydatka na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska (36 proc. respondentów, spadek o 1 pkt proc.). Nieufność wobec niej wyraża 29 proc. ankietowanych. Po 15 proc. respondentów nie ma o niej zdania lub nie zna Kidawy-Błońskiej.

Liderem Lewicy pod względem wskaźnika zaufania jest Robert Biedroń. Przychylnie na kandydata na prezydenta RP patrzy co trzeci z pytanych (33 proc., bez zmian). Więcej Polaków mu jednak nie ufa (37 proc., wzrost o 2 pkt proc.). Wciąż wielu nie ma o nim zdania (18 proc.), a 8 proc. przyznaje że nie wie o takim polityku.

RadioZET.pl/PAP

C