Zamknij

Sondaż CBOS. Katastrofalny wynik KO. Na podium Konfederacja i partia Hołowni

09.10.2020 17:07
borys budka nowy sondaż CBOS
fot. ANDRZEJ IWANCZUK /REPORTER

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się na przełomie września i października PiS wraz z koalicjantami poparłoby 40 proc. badanych zamierzających głosować, a KO -16 proc. W Sejmie znalazłyby się jeszcze Konfederacja i Polska 2050 Szymona Hołowni (po 8 proc.) oraz Lewica z 5 proc. - wynika z sondażu CBOS.

Sondaż CBOS. Gdyby nie było pandemii i wybory parlamentarne odbywały się na przełomie września i października wzięłoby w nich udział 78 proc. badanych (1 punkt proc. więcej niż w sondażu z września); tak, jak w ubiegłym miesiącu 9 proc. badanych nie jest pewne, czy wzięłoby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się już teraz, a 13 proc. (1 punkt proc. mniej) nie poszłoby głosować.

Z sondażu wynika, że gdyby wybory odbywały się na przełomie września i października Prawo i Sprawiedliwość wraz z Porozumieniem i Solidarną Polską, mogłoby liczyć na poparcie 40 proc. respondentów deklarujących zamiar głosowania - to o 1 punkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu z połowy września.

Sondaż CBOS. Fatalny wynik KO. Konfederacja i Polska 2050 na podium

Głosowanie na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) zadeklarowało 16 proc. badanych zamierzających uczestniczyć w głosowaniu (spadek o 6 pkt. proc.).

Konfederacja (KORWiN, Ruch Narodowy, ugrupowanie Grzegorza Brauna) mogłaby liczyć na 8 proc. poparcia (bez zmian).

Zobacz także

Również 8 proc. respondentów zadeklarowało głosowanie na Polskę 2050 - ugrupowanie Szymona Hołowni, które po raz pierwszy pojawiło się w sondażu.

Zobacz także

Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem) mogłaby liczyć na 5 proc. poparcie (bez zmian).

Nowy sondaż. PSL poza Sejmem. Frekwencja - 78 proc.

Z sondażu wynika, że do Sejmu nie dostałoby się PSL (Koalicja Polska, czyli PSL i Kukiz'15), które uzyskało 3 proc. (bez zmian) poparcia wśród badanych zamierzających głosować.

Zobacz także

Zamiar głosowania na jakiś inną partię, czy ugrupowanie zadeklarował 1 proc. badanych (4 punkty proc. mniej niż poprzednio). Natomiast 16 proc. ankietowanych, czyli o 3 punkty proc. więcej niż w połowie września, wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". Udzielenia odpowiedzi odmówiło 3 proc. badanych (o 1 punkt proc. mniej niż poprzednio).

Posłuchaj podcastu

CBOS przeprowadził sondaż w dniach od 28 września do 8 października 2020 roku na próbie liczącej 1133 osób. Preferencje partyjne badano wśród 878 osób, które zadeklarowały udział zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych.

RadioZET.pl/ PAP/ CBOS

C