Zamknij

PiS znów poniżej 30 proc. w prorządowym badaniu. W Sejmie jeszcze cztery ugrupowania

15.11.2021 16:26
Sondaż
fot. Jacek Dominski/REPORTER (East News)

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie listopada PiS, mogłoby liczyć na 29 proc. głosów, co oznaczałoby zwycięstwo i największą liczbę mandatów w Sejmie. To jednak kolejny w ostatnich tygodniach sondaż prorządowego ośrodka badawczego, w którym partia Jarosława Kaczyńskiego wraz z sojusznikami notuje wynik poniżej 30 proc. 

PiS z poparciem poniżej 30 proc. w sondażu CBOS - informowaliśmy pod koniec października. Badanie ośrodka zwykle przychylnego rządzącym wykazało, że partia Jarosława Kaczyńskiego wraz z koalicjantami (Solidarną Polską, Partią Republikańską i grupą OdNowa) może liczyć na 28 proc. głosów ankietowanych. Oznaczało to spadek aż o 7 pkt proc. względem poprzedniego sondażu. 

Sondaż CBOS. PiS znów z poparciem poniżej 30 proc.

W listopadowym badaniu CBOS potwierdził się, choć z niewielką korektą, odnotowany w drugiej połowie poprzedniego miesiąca spadek poparcia dla rządzącej koalicji. Tak jak w poprzednich miesiącach chęć głosowania na PiS wyraża największy odsetek zdeklarowanych uczestników wyborów (29 proc.), a w porównaniu z pomiarem sprzed dwóch tygodni poparcie to wzrosło o 1 pkt proc. Jednak nadal jest ono wyraźnie niższe niż średnia z 10 miesięcy tego roku (34,1 proc.).

Na drugim miejscu, tak jak poprzednio, znalazła się Koalicja Obywatelska popierana przez 18 proc. głosujących. W porównaniu z październikiem największe ugrupowanie opozycyjne ponownie minimalnie zyskało (wzrost o 1 pkt). Trzecie miejsce wciąż zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chce głosować 12 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów - tyle samo, ile ostatnio. 

Jak zaznacza CBOS, gdyby wybory odbywały się już teraz, szanse na wprowadzenie swoich przedstawicieli do nowego parlamentu miałyby jeszcze: Konfederacja (6 proc., o 2 pkt proc. mniej niż w II połowie października) oraz Lewica, której poparcie od dwóch pomiarów kształtuje się na granicy wyborczego progu (5 proc.). Poniżej tego pułapu plasują się notowania PSL-Koalicji Polskiej (2 proc., spadek o 1 pkt proc.). W listopadzie swoich zwolenników znalazła jeszcze partia Kukiz’15 (1 proc.).

Sondaż CBOS. Bardzo wysoka frekwencja w wyborach

Podobnie jak w dwóch ostatnich miesiącach, także w listopadzie wyjątkowo liczna jest grupa osób, które chciałyby wziąć udział w wyborach, ale powstrzymują się od jednoznacznego wsparcia którejkolwiek partii albo nie wiedzą, kogo wybrać. Tak jak we wrześniu - 22 proc. (spadek o 1 pkt) - zadeklarowanych uczestników wyborów na pytanie o swoje sympatie partyjne wybrała odpowiedź „Trudno powiedzieć”. Dodatkowo 4 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt) z odmówiło odpowiedzi na to pytanie.

Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w pierwszej połowie listopada, chciałoby w nich wziąć udział 76 proc. uprawnionych do głosowania, o 2 pkt proc. więcej niż w II połowie października. Zmniejszył się odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w ewentualnym głosowaniu (11 proc., spadek o 3 pkt), natomiast nieznacznie wzrosła liczba badanych z góry odrzucających udział w wyborach (13 proc., wzrost o 1 pkt).

RadioZET.pl/PAP (M. Małecki)

C