Zamknij

Ruch Hołowni dogonił KO, znowu spada poparcie dla PiS. Nowy sondaż

16.11.2020 18:01
Szymon Hołownia
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Polska 2050 Szymona Hołowni dogonił Koalicję Obywatelską – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Spadło również poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości - wynika z przeprowadzonej ankiety.

Polska 2050 Szymona Hołowni pnie się coraz wyżej. Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, ruch ten dogonił już Koalicję Obywatelską.

Gdyby nie było pandemii i wybory odbywały się w pierwszej połowie listopada, na PiS z koalicjantami zagłosowałoby 30 procent badanych, na KO - 16 procent (spadek o 2 punkty procentowe), a na Polskę 2050 Szymona Hołowni - również 16 procent (wzrost o 6 pkt procentowych) – dowiadujemy się z komunikatu. To również oznacza kolejny spadek poparcia dla PiS – o jeden punkt procentowy w porównaniu z październikiem. W stosunku do poprzedniego badania mniej respondentów niż przed miesiącem odpowiadało bezpośrednio ankieterowi, więcej telefonicznie i przez internet.

Z listopadowego badania wynika, że do Sejmu weszłyby jeszcze: Konfederacja, na którą zagłosowałoby 7 proc. respondentów oraz Lewica, którą poparłoby 6 proc. badanych.

Zobacz także

CBOS wskazuje, że gdyby nie było pandemii i wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie listopada, do lokali wyborczych udałoby się, według własnych zapowiedzi, prawie trzy czwarte uprawnionych do głosowania (74 proc., wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu z badaniem z października). Nie wzięłoby udziału w wyborach 13 proc. respondentów (spadek o 3 pkt proc.). Również 13 proc. badanych nie wie, czy wzięłoby udział w wyborach (wzrost o 1 pkt proc.).

Sondaż CBOS. Ruch Hołowni dogania KO, spada poparcie dla PiS

Według listopadowego sondażu CBOS, do parlamentu weszłaby jeszcze Konfederacja z 7-procentowym poparciem oraz Lewica z 6-procentowym poparciem. Jak wskazuje CBOS, poza parlamentem - z 2-procentowym poparciem - znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe, którego notowania - jak zaznacza CBOS - już od siedmiu miesięcy plasują się poniżej progu wyborczego.

Listopadowe badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (366) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - (dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS) - lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w zapowiedzi od CBOS. Według CBOS, we wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 5 do 15 listopada 2020 roku na próbie liczącej 1052 osoby (w tym: 43,0 proc. metodą CAPI, 42,4 proc. – CATI i 14,6 proc. – CAWI).

Zobacz także

Dla porównania, w ubiegłym miesiącu badanie zrealizowano w dniach od 19 do 29 października 2020 roku na próbie liczącej 1040 osób (w tym: 49,7 proc. metodą CAPI, 35,1 proc. – CATI i 15,2 proc. – CAWI). Z kolei badanie w dniach od 28 września do 8 października 2020 roku zrealizowano na próbie liczącej 1133 osób (w tym: 65,3 proc. metodą CAPI, 22,9 proc. – CATI i 11,7 proc. – CAWI).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP