Zamknij

Fatalny wynik PiS w sondażu CBOS. Najgorszy od 2015 roku

29.10.2021 17:42
Jarosław Kaczyński
fot. Piotr Molecki/East News

PiS traci w najnowszym sondażu CBOS. W drugiej połowie października na tę partię chciałoby zagłosować 28 proc. Polaków zapowiadających swój udział w wyborach. Wzrost o 2 pkt proc. odnotowała KO, a o 1 pkt Polska 2050. Ostatni raz partia Jarosława Kaczyńskiego miała w sondażu CBOS poniżej 30 proc. poparcia w marcu 2015 roku - zauważa "Rzeczpospolita".

PiS nie ma powodów do zadowolenia. W najnowszym sondażu CBOS na to ugrupowanie (wraz z Solidarną Polską i Partią Republikańską) chce głosować 28 proc. dorosłych Polaków zapowiadających swój udział w wyborach. To o 7 pkt proc. mniej niż w pierwszej połowie października.

Na drugim miejscu, podobnie jak poprzednio, znalazła się Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) popierana przez 17 proc. głosujących – w porównaniu z początkiem października KO minimalnie zyskało - o 2 pkt proc.).

Sondaż CBOS. PiS traci, KO i Polska 2050 zyskują

Trzecie miejsce zajmuje, jak dotychczas, Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chciałoby zagłosować 12 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów (wzrost o 1 pkt w stosunku do sondażu z pierwszej połowy miesiąca).

Gdyby wybory odbywały się już teraz, w nowym parlamencie zasiedliby jeszcze przedstawiciele Konfederacji Wolność i Niepodległość mający wśród zdeklarowanych uczestników głosowania 8 proc. sympatyków (o 2 pkt więcej niż w pierwszej połowie października). 

Szanse na wprowadzenie do Sejmu swoich posłów miałaby też Lewica, której obecne poparcie kształtuje się na granicy wyborczego progu (5 proc., wzrost o 1 pkt). Poniżej progu wyborczego plasują się za to notowania PSL-Koalicji Polskiej - 3 proc. (w stosunku do poprzedniego pomiaru wzrost o 1 punkt).

CBOS zauważa, że od momentu wyborów w październiku 2019 r. podobny w skali spadek notowań rządzącej partii (o 9 pkt) odnotowano tylko raz – w 2020 roku. "Co dziwne, również w podobnym okresie – między wrześniowo-październikowym pomiarem a sondażem z drugiej połowy października 2020 roku. Ówczesny spadek okazał się trwały i od tego czasu średnie notowania PiS kształtowały się już na niższym poziomie niż wcześniej" - czytamy w komentarzu do badania. "Rzeczpospolita" zauważa z kolei, że to najniższy wynik partii rządzącej od marca 2015 roku.

RadioZET.pl/PAP/"Rzeczpospolita"

C