Zamknij

Spada poparcie dla rządu. Tak wynika z nowego sondażu

22.10.2019 11:37
Spada poparcie dla rządu. Tak wynika z nowego sondażu
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Co Polacy myślą o obecnym rządzie? Wyniki badania na ten temat opublikowało Centrum Badań Opinii Społecznej. Jak się okazuje, większości respondentów odpowiada gabinet premiera Mateusza Morawieckiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W stosunku do sondażu CBOS z września odsetek osób deklarujących się jako zwolennicy obecnego rządu zmalał o 3 punkty procentowe. Z kolei liczba jego przeciwników pozostała bez zmian, a odsetek obojętnych wzrósł o 2 punkty procentowe. Odsetek odpowiadających „trudno powiedzieć” na pytanie o stosunek do rządu wzrósł o 1 punkt procentowy, do 5 procent.

Efekty pracy rządu

Dobrze efekty pracy rządu oceniło w październiku 54 procent badanych (wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do poprzedniego badania), 30 procent (spadek o 2 punkty procentowe) źle ocenia działalność rządu, a 16 procent, oceniając rezultaty działań rządu, wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć” (wzrost o 1 punkt procentowy).

Zobacz także

Ocena polityki gospodarczej

CBOS zapytał respondentów również o ocenę polityki gospodarczej rządu. W październiku 52 procent respondentów (bez zmian) oceniło, że polityka rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej. Przeciwną opinię wyraziło 35 procent badanych (spadek o 2 pkt proc.). 13 proc. nie miało zdania w tej sprawie (wzrost o 2 pkt proc.).

Zobacz także

Zadowolenie z faktu, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki wyraziło w październiku 51 proc. ankietowanych przez CBOS, – to o 1 pkt proc. więcej niż we wrześniu. 32 proc. jest z tego niezadowolonych (spadek o 1 pkt proc.), a nie ma zdania w tej kwestii 17 proc. badanych (bez zmian).

Zobacz także

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 3–10 października br. na reprezentatywnej losowej próbie 1013 dorosłych mieszkańców Polski.

RadioZET.pl/CBOS/PAP