Zamknij

Hołownia liderem rankingu zaufania do polityków, a Kaczyński - nieufności

21.12.2020 16:13
Szymon Hołownia
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Największe zaufanie wśród polityków wzbudza w grudniu Szymon Hołownia, a najmniejsze – szef PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński – wynika z sondażu CBOS. Taki sam odsetek osób ufa a zarazem nie uda premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Sondaż CBOS przyniósł zmianę w fotelu lidera rankingu zaufania wśród polityków. Konsekwentne zaangażowanie sprawiło, że coraz mniej osób nie zna Szymona Hołowni. Lider ruchu Polska 2050 i były kandydat na prezydenta Polski cieszy się zaufaniem 53 proc. ankietowanych. Nieznajomość Hołowni wyraziło już tylko 8 proc. pytanych.

Na drugie i trzecie miejsce spadli, odpowiednio z pierwszego i drugiego, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Zaufanie do głowy państwa wyraża 50 proc. pytanych, a do szefa rządu – 43 proc. W odróżnieniu od Hołowni utożsamiani z PiS politycy mają wysoki poziom nieufności (Duda 37 proc., Morawiecki 43 proc.).

Sondaż CBOS. Hołowni liderem zaufania, Kaczyński - nieufności

Tuż za podium w rankingu zaufanie znalazł się prezydent Warszawy i b. kandydat na prezydenta Polski Rafał Trzaskowski (39 proc.), który o dwa pkt. proc. wyprzedził szefa PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza. Dziesiątkę zamyka marszałek Sejmu Elżbieta Witek (26 proc.), jednak drugiej osoby w państwie nie kojarzy aż 28 proc. zapytanych. Niestety, wielu Polaków nie zna też marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (23 proc.), zaufanie do trzeciej osoby w państwie pokłada 26 proc. pytanych.

Zobacz także

W rankingu nieufności na czele pozostaje prezes PiS Jarosław Kaczyński (57 proc. wskazań), który wyprzedza w tej materii lidera koalicyjnej Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobrę (47 proc.). Trzecie miejsce w niechlubnym rankingu ma premier Mateusz Morawiecki.

Badanie pt. „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich telefonicznych (CATI), od 30 listopada do 10 grudnia, na próbie 1010 dorosłych Polaków.

RadioZET.pl/CBOS